Lajmet e fundit

Ja Se Çfarë I Ndodh Trupit Tuaj Kur Konsumoni Shumë Mish, Do Të Habiteni..!?

Advertisement

Proteinat janë thelbësore për një dietë të ekuilibruar, por mbingarkesa me mish të kuq mund të çojë në një sërë çrregullimesh që gjithashtu mund të çojnë në sëmundje të rënda

Kur konsumohet mishi, duhet të kihet parasysh se nga bujqësia intensive ka një profil ushqyes më të keq se ai nga një kafshë që ha barin në të cilin ka më pak yndyra të ngopura dhe më shumë omega 3.
Gjumi dhe lodhja

Proteinat janë të njohura për fuqinë e tyre për të siguruar atë energji që zgjat me kalimin e kohës. Proteina ka një proces më të ngadaltë të tretjes, prodhon më shumë mbetje metabolike dhe prandaj nuk jep një shtytje të menjëhershme të energjisë: kjo karakteristikë u takon karbohidrateve, burimi primar i energjisë për trurin dhe mungesa e tyre e bën përqendrimin shumë të vështirë.

Ndjenja e lodhjes dhe dekoncentrimi mund të jetë sinjali i një proteine të tepërt në trup, veçanërisht në lidhje me prodhimin e një sasie të tepërt të mbeturinave (për shembull organet ketone, të cilat mund të japin dhimbje koke, lodhje dhe nervozizëm).
Flokët dhe lëkura e dëmtuar

Mbingarkimi me mish (neglizhimi i kategorive të tjera ushqimore) mund të çojë në mungesë të ushqyesve, siç është vitamina C, e cila rrallë gjendet në produktet e kafshëve. Vitamina C luan një rol të rëndësishëm në formimin e kolagjenit, proteina pas rritjes së lëkurës, flokëve, thonjve, eshtrave dhe më shumë. Prandaj një mangësi mund të jetë baza e flokëve të dobëta, të dëmtuara dhe lëkurë e dëmtuar.

“Problemi nuk është vetëm mungesa e vitaminës C, – shpjegon Stefano Erzegovesi, mjek dietist dhe psikiatër, kreu i Qendrës për çrregullime të ngrënies në Spitalin San Raffaele në Milano – por, mbi të gjitha, mungesa e substancave antioksiduese, me të cilat janë shumë të pasura bimët (mendoni për ngjyrat e panumërta të frutave dhe perimeve: secili i korrespondon një familje antioksidantësh). Pra, nëse hamë një biftek të mirë, le të kujtojmë të shtojmë një pjesë të bollshme të perimeve, aq të bollshme sa të mbushim një pjatë të vetme”.

Kapsllëku
Mishi është pothuajse i lirë nga fibra, e cila normalisht gjendet në fruta, perime dhe kokrra të plota. Kapsllëku dhe lëvizjet e dhimbshme të zorrëve janë një nga shenjat e para që nuk ka fibra në dietë dhe se po e tejkaloni me mish. Funksioni i zvogëluar i zorrëve lehtëson akumulimin e substancave të dëmshme dhe ndërhyn me absorbimin e lëndëve ushqyese.

Advertisement

“Fibra, pra drithërat, bishtajoret, perimet, frutat, është shumë e rëndësishme jo vetëm për funksionimin korrekt të zorrëve, por edhe për shëndetin optimal të baktereve tona intestinale miqësore, të cilat modulojnë shumë funksione, për shembull sistemin imunitar”, shton Erzegovesi.
Era e keqe e gojës

Të hash shumë miq të kuq mund të shkaktojë frymëmarrje të keqe. Kur trupi shkon në rezervën e karbohidrateve fillon përdorimin e yndyrës si një lëndë djegëse metabolike dhe kjo favorizon prodhimin e ketoneve, gjë që mund t’i japë frymës një aromë të pakëndshme aceton.

“Përveç organeve të ketonit, – shpjegon Erzegovesi, – proteinat shtazore të tretura dobët mund të prodhojnë një sërë produktesh metabolizuese të pesticideve, siç janë amoniumi, nitrosamina ose sulfidi i hidrogjenit (ky i fundit është përdorimi për shishe me karamele me erë të keq). Duhet specifikuar se metabolizmi purtrefaktiv aktivizohet shumë në rast të tejkalimit të proteinave: prandaj hani më pak (p.sh. 100 g mish), por me cilësi të shkëlqyeshme dhe që nuk vijnë nga bujqësia intensive”.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

Rrit kolesterolin
Mishi është i pasur me yndyra të ngopura dhe hulumtimi sugjeron se ato rrisin kolesterolin e keq (LDL), i cili, nga ana tjetër, rrit rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës.
Gurët e veshkave

Proteina e tepërt mund të shkaktojë dëme në veshka. Në veçanti proteinat e bazuara në kafshë janë të pasura me komponimet që quhen purina që prishen në acid urik dhe shumë ac id urik rrit rrezikun e formimit të gurëve të veshkave. Azoti gjithashtu prezantohet me mish, një molekulë që gjendet vetëm në proteina dhe jo në karbohidrate dhe yndyra.

Advertisement

Nëse azoti futet në sasi të tepërt në lidhje me nevojat ajo duhet të eliminohet (ato janë të ashtuquajturat “mbetje azotike”) përmes veshkave. Dhe madje edhe në këtë rast, super-puna e veshkave për të eliminuar mbeturinat e tepërta mund të rrisë rrezikun e gurëve të veshkave, veçanërisht për njerëzit që tashmë janë të prirur dhe, në rastin e personave të moshuar dhe/ose atyre me probleme në veshka, nxisin dëmtimin e veshkave. “Është e rëndësishme, gjithashtu në këtë rast, të merret në konsideratë doza: tepria e proteinave shtazore shkakton probleme të veshkave, jo proteina shtazore në vetvete”.

Rreziku i dehidrimit

Në planin afatgjatë, siç është përmendur, me konsumimin e mishit të tepërt të kuq, prodhohet shumë acid urik, i cili, nëse nuk hidhet siç duhet, mund të shkaktojë dëme serioze të veshkave dhe mëlçisë, duke iu nënshtruar një superpune për të eliminuar mbeturinat azotike.

Me rritjen e acidit urik, veshkat kanë nevojë për më shumë ujë për të holluar toksinat përmes urinës: për këtë arsye, ju rrezikoni të dehidroheni pa e kuptuar atë. Dehidrimi mund të jetë gjithashtu indirekt: duke ngrënë më shumë mish, hamë më shumë kripë dhe më pak perime, kështu që edhe më shumë ne jemi në rrezik dehidrimi.

Advertisement