Lajmet e fundit

A Ju Eshte Bere Ndonjehere Mishi Si “Lekure Pule”? Atehere Ju Duhet Me Patjeter Ti Hidhni Nje Sy Ketij Shkrimit

Advertisement

Kete pamje jemi mesuar ta shohim shpesh tek disa njerez te cilet sidomos ne vre, i kane krahet te mbushur me pucrra te tilla.

Por kjo quhet ndryshe “lëkurë pule”. A e dinit se kjo është një lloj inflamacioni? Ka disa shkaqe që çojnë në shfaqjen e saj dhe mes tyre është intole,ranca ndaj glutinës.

Nuk mund të flitet për një sëmundje mirëfillt, por është një hiper ndjeshmëri ndaj glutenit që nuk duhet nënvlerësuar.
Ky reaksion manife.stohet në lëkurë për disa shkaqe, mes tyre astma, ale.rgjitë, mungesa e vitaminës A dhe acidesh yndyrore si dhe luhatje hor.mo.nale.

Advertisement

Probl.emet me këtë lloj lëkure mund të shkaktojnë diarre, kapsllëk por edhe migrenë. Intoleranca ndaj glutenit kurohet me anë të një diete të ekuilibruar.
Disa nga ushqimet që duhen shmangur janë disa lloje mielli, buka, makaronat, biskotat dhe tortat. Gjithashtu duhen shmangur edhe produkte ushqimore me bazë brumin, orizi, patatet e skuqura ose të pjekura.
Duhet shmangur edhe qumështi, qumështi pluhur, pijet me bazë qumështin dhe soja. Ndër të tjera duhen elim.inuar edhe karamelet dhe ëmbëlsirat.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0
Advertisement