Lajmet e fundit

Harta E Fytyrës Zbulon Se Çfarë ProbIemi Në Të Vërtetë Keni Në Trup!

Advertisement

Lëkura është një nga pjesët e para të trupit që shfaq simpt0ma kur diçka nuk shkon mirë me trupin tuaj, sidomos lëkura e fytyrës.

Sipas mjekësisë kineze, çdo pjesë e fytyrës përfaqëson një 0rgan të caktuar në trup. Shenjat janë: ak-net, pu-ç-rrat, ndryshimi i ngjyrës së lëkurës, skuqjet etj.

Balli: Fshikëza e ur-i-nës dhe z0rra e hollë
Shkakttari: Konsumimi i tepërt i yndyrës, ushqimeve të përpunuara, alk00lit, sheqerit dhe qëndrimi deri natën vonë mund të shkaktojnë vështirësi në procesin e tretjes.
Kura: Ushqime të freskëta, shumë ujë, konsumim të moderuar të alk00lit dhe fjetje në orën e duhur.

Mes vetullave: mëlçia
Shkaktari: Stomaku mund të jetë duke funksionuar më shumë se ç’duhet, pasi keni ngrënë shumë dhe mund të jeni aIergjik ndaj disa ingredientëve.
Kura: Rekomandohet që të konsumoni ushqime të shëndetshme dhe të freskëta, të merrni ajër të pastër, të bëni ushtrime fizike etj.

Harku poshtë syve: veshkat
Shkakttari: Konsumimi i tepërt i alk00lit, duhanit, qarkullimi i keeq, zemër të d0bët.
Kura: Duhet të konsumoni shumë ujë dhe të ulni nivelin e kafeinës, pijeve të sheqerosura dhe alk00lit. Shikoni nëse jeni të dehi-dr-atuar.

Advertisement

Hunda: Zemra
Shkaktari: Dhomat e mbyllura, ajri i ndotur, gazrat, st0maku i fryrë, qarkullimi i keeq i gj-a-kut. Tensioni i lartë i gj-a-kut mund të shkaktojë disa pr0bleme në këtë pjesë të fytyrës.
Kura: Kontrolloni tensionin e gj-a-kut dhe nivelin e k0lester0lit. Çaji jeshil 0rganik mund t’ju ndihmojë në nxjerrjen jashtë të t0ksinave.

Pjesa e sipërme e faqeve: mushkëritë
Shkaktari: As-t-ma, duhani, ndotja e ajrit. Mund të shkaktojnë edhe qeska të zeza poshtë syve.
Kura: Qëndroni larg ajrit të ndotur dhe duhanit. Kryeni edhe sa më shumë aktivitete fizike.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

Faqet: Mushkëritë dhe Veshkat
Shkaktari: Duhani, stresi, ushqimi i pashëndetshëm dhe konsumimi i tepërt i sheqerit. Kura: Mos konsumoni ushqime të shëndetshme dhe përdorni produkte kozmetike të cilësisë së mirë.

Goja dhe mjekra: st0maku
Shkaktari: Ushqimet që përmbajnë shumë yndyrë dhe sheqer, dhe simuIantët si kafeina dhe alk00li. Qëndrimi deri natën vonë dhe st-resi mund të shkaktojnë mosbalancim.
Kura: Nisni një dietë që ju ndihmon në balancimin e trupit. Konsumoni sa më shumë ushqime. Nëse probIemet vazhdojnë, duhet të konsuItoheni me mjekun.

Nofulla dhe qafa: H0rm0net
Shkaktari: Konsumimi i tepërt ushqimeve të kripura, erëzave, kafeinës dhe mungesa ujit.
Kura: Konsumoni më pak nga këto ushqime dhe pini sa më shumë ujë.

Advertisement
Advertisement