Lajmet e fundit

Në Kulmin E Suksesit Të ‘BBV’, Arbana Osmani I Bën Një Thirrje Publike Edi Ramës…

Advertisement

Së fundmi, në Francë është miratuar një ligj i ri që do të k rim inali zo jë bullizmin në shkollë dhe do të sigurojë trajnime të mëtejshme për mësuesit për të parandaluar ngacmimet. Legjislacioni i propozuar do ta bëjë ngacmimin në shkollë një vepër penale specifike, për të cilën mund të mbahen përgjegjës ose nxënësit ose stafi i shkollës. Ata që shpallen fajtorë mund të përballen me gjoba deri në 45 mijë euro dhe tre vjet bu rg.

Ky lajm i ka rënë në sy edhe Arbanës e cila e ka shpërndarë në Instastory. Dhe jo vetëm kaq, por i ka bërë tag edhe kryeministrit Edi Rama duke i kërkuar që me këtë fenomen të merren masa dhe në vendin tonë. Bullizmi ka prekur shumë shoqërinë tonë dhe gjithnjë e më shumë persona të ndryshme po rrëfejnë eksperiencat e tyre aspak të bukura.

Kujtojmë se vetë Arbana ka treguar në emisionin e saj “Dua të të bëj të lumtur se edhe ajo ka rënë pre e bullizmit. Duke marrë parasysh pasojat e tij urojmë që edhe Shqipëria të ndjekë shembullin e Francës. Gjesti i Arbanës është përkrahur nga shumë ndjekës të saj dhe jo vetëm, që janë dakord me të dhe thirrjen e drejtuar kryeminisrit, pasi bullizminë vendin tonë është fenomen shumë i përhapur, por pak i trajtuar

Advertisement

Dy ditë më parë, një faqe në rrjetet sociale me emrin e moderatores Arbana Osmani komentonte vazhdimisht ngjarjet e ndryshme në Big Brother. Kjo zgjoi shumë konfuzion tek fansat të cilat filluan t’i merrnin shumë afër zemrës komentet që bëheshin aty.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

Për këtë ka reaguar vetë moderatorja ditën e sotme ku nëpërmjet një postimi në Instagram ka treguar që faqja sipër është fallso, nuk qëndron ajo pas saj dhe ka postuar profilin e vetëm që ajo zotëron ku thotë se nuk bën komente për banorët. “E vetmja faqe zyrtare imja në Fb ku natyrisht nuk jam çmendur të komentoj ngjarjet e bbvip”, shkruan Arbana.

Arbana Osmani ka qenë një nxënese shembullore, këtë e tregon shoku i saj i bankës, ish-banori i BBV, Kledi Hysa. Kur u pyet mbi faktin që kanë qenë në shkollë bashkë, ai rrëfeu se Arbana ka qenë ndër më të zgjuarat në shkollë. “Nga klasa e pestë kemi qenë në klasë dhe dukej që do bëhej e madhe. Ishte shumë e zgjuar dhe dinte anglisht që në atë kohë shumë mirë”, pranoi Kledi. Ndërsa më tej, modeli pranoi se ajo e ndihmonte edhe me mësimet. Ditën e parë të hyrjes së Kledit në shtëpi, moderatorja zbuloi se ata kanë ndarë bashkë bankën e shkollës.

Advertisement
Advertisement