Lajmet e fundit

Barku I Saj Vetëm Rritej, Mjekët Mbeten Pa Fjalë Kur Shikojnë Se Sa E Madhe Lindi Vajza E Saj/ Ishte Kaq Kilogramë

Advertisement

Çdo fëmijë është i ndryshëm në lindje. Pavarësisht nëse është një djalë apo një vajzë, gjatësia dhe pesha e tyre ndryshojnë në varësi të shumë faktorëve.

Zakonisht, një i porsalindur peshon mesatarisht 3.3 kilogramë në lindje, por ato mund të peshojnë më pak ose në raste më të rralla shumë më tepër.

Por Carleigh Brooke Corbitt lindi 6 kilogramë. Gjatë gjithë periudhës së shtatzënisë, fetusi zhvillohet sipas një mekanizmi preciz i cili lejon formimin e organeve dhe strukturës së kockave por edhe të masës dhjamor e. Sidoqoftë, pesha e fetusit ndryshon shumë në varësi të disa faktorëve hormonalë dhe gjenetikë.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

Kur pesha e të porsalindurit nuk kalon 2.5 kilogramë, ajo konsiderohet e ulët, ndërsa pesha normale është mesatarisht 3.3 kilogramë. Nëna e vajzës që lindi 6 kilogramë quhet Chrissy Corbitt. Ajo është 29 vjeçe.

Advertisement

Ajo kishte tre fëmijë dhe mendonte se edhe shtatzania e katër do të shkonte lehtë, por nuk shkoi kështu. Barku i saj vazhdonte të rritej shumë. Ajo lindi me ope racion, por tani si ajo dhe vajza e saj gëzojnë shëndet të plotë.

Përveç peshës së tij, prindërit e Carleigh thonë se ajo është një bebe si çdo tjetër. Ajo është shumë e adhurueshme, e lumtur dhe buzëqesh shumë. Një javë pas lindjes ajo veshi rroba për foshnje 9 muajsh.

Advertisement
Advertisement