Lajmet e fundit

Meidat Austriake Tregojnë Mënyrën E Vetme Që Të Shmanget Iufta Kosovë- Serbi

 

Duket se ideja e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë është rikthyer sërish.Mediat austriake raportojnë se kjo ide është rikthyer nga nënkryetari i partisë kryesore opozitare, Partisë Demokratike të Kosovës, Ram Buja.

 

Sipas këtyre medieve, Buja nëse do t’i duhej të zgjidhte mes Bashkimit të Komunave me Shumicë Serbe (ZSO) dhe shkëmbimit të territoreve, ai ishte për shkëmbimin e territoreve.“Para bashkimit me pushtetin ekzekutiv, jam për shkëmbimin e territoreve. Që Lugina e Preshevës shkon në Kosovë dhe veriu i Kosovës në Serbi”, raportohet se ka thënë Buja.Shty’p hapsiren rek.lamuese me poshte per te ndjekur videon ↓↓ artikulli vazhdon..

 

Këtë ide e ka mbështetur dhe ish-komandanti i UÇK-së, Hafir Hoxha, i cili ka thënë se i vetmi epilog serb i Kosovës nëse do të shmanget lufta, është ndryshimi i kufirit që do të eliminonte ndikimin e Serbisë në Kosovë dhe atë të Kosovës në Serbi.Shty’p hapsiren rek.lamuese me poshte per te ndjekur videon ↓↓ artikulli vazhdon..

 

Sipas tij, Leposaviçi dhe Zubin Potoku duhet t’i dorëzohen Serbisë. Megjithatë, ai nuk është për “shkëmbimin” e Mitrovicës së Veriut me Medvegjën, Preshevën dhe Bujanovcin.