Lajmet e fundit

E FUNDIT : Presidenti I SHBA, Joe Biden Mbledh Këshillin E Sigurisë Kombëtare…

 

Lufta Rusi-Ukrainë ka bërë që të reagojë i gjithë faktori ndërkombëtar.
Presidenti i vendit më të fuqishëm në botë, Joe Biden, ka thirrur një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së për të diskutuar Ukrainën, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.

 

Një numër zyrtarësh të lartë të sigurisë kombëtare mbërritën në Shtëpinë e Bardhë këtë mëngjes. Media raportoi për këshilltarin e sigurisë kombëtare Jake Sullivan, Sekretaren e Thesarit Janet Yellen, Kryetarin e Shefave të Shtabit të Përbashkët Gjeneral Mark Milley, Sekretarin e Mbrojtjes Lloyd Austin, drejtorin e CIA-s Bill Burns dhe Zëvendës Presidentin Kamala Harris duke mbërritur në West Wing në orën 7 të mëngjesit, citon CNN, transmeton Noa.al.

 

Biden, duke u zotuar se bota “do ta mbajë Rusinë përgjegjëse” për sulmin që po ndodh në Ukrainë, do të përcaktojë një sërë sanksionesh të enjten, pasi të synonte të pengonte një sulm të tillë.

 

I vendosur t’i drejtohet kombit më vonë, Biden pritet të zbulojë masa të reja që mund të shkëputin Rusinë nga teknologjia e përparuar, të shpallë kufizime të reja ndaj institucioneve të mëdha financiare dhe të vendosë sanksione ndaj anëtarëve të tjerë të rrethit të brendshëm të presidentit rus Vladimir Putin.