Lajmet e fundit

Kur Sαli Berίsha I Niste Berlusconit Femrα Te Bukυra Me Skαf, Ja Cfare Merrte Ne Kembim…

 

Teksa ish kryeministri shqiptar po informonte homologun italian se në brigjet e Italisë sa të ishte ai nuk do të mbërrinte asnjë skaf me klan destinë, mori përgjigjen se ishte gati për një “bunga-bunga” me femrat shqiptare pasi ishte beqar. Gazetarët shqiptarë u irrituan. Reaguan politika italiane dhe gazetarë e krerë të shoqatave shqiptare në Itali
Shtyp hapesiren rek.lamuese me poshte dhe lexoni lajmin e plote

 

Gazetarët që kanë shoqëruar kryeministrin Sali Berisha në takimin me homologun e tij italian Silvio Berluskoni në Romë janë gjendur në një siklet të madh, nga batutat bajate të tij.Më tepër se një reagim ndaj kreut të qeverisë italiane, përfaqësuesit e mediave shqiptare e kishin inatin me Berishën, u cili nuk bëri as gëk as mëk ndaj fyerjeve që iu bë femrave shqiptare.
Shtyp hapesiren rek.lamuese me poshte dhe lexoni lajmin e plote

 

Në atë kohë ish kreu i qeverisë shqiptare kishte shkuar për të kërkuar ndihmë nga Italia për ta bërë Shqipërinë “një superfuqi energjetike”, por energjia “rozë” e Berluskonit e devijoi objektin e konferencës së shtypit. Bëhej fjalë për vitin 2009, në prag të zgjedhjeve parlamentare të atij viti, ndërsa Berisha kërkonte me çdo kusht një mandat të dytë.
Shtyp hapesiren rek.lamuese me poshte dhe lexoni lajmin e plote

 

Teksa Saliu po evidentonte faktin se moratoriumi për ndalimin e skafeve i kishte ruajtur brigjet italiane të paprekura nga klandestinët, ndaj kërkonte kompensim për këtë, Berluskoni në përgjigje të pyetjes së një gazetareje italiane e zhvendosi vëmendjen tek vajzat shqiptare.Ái tha se mund të bëhet një përjashtim i vogël për skafistët që do të sjellin vajza të bukura nga Shqipëria në Itali. Berluskoni deklaratën e bëri në krah të Berishës, pas firmosjes së partneritetit strategjik me Shqipërinë.

 

“Do të bejmë ndonjë përjashtim për ata që sjellin femra të bukura në brigjet tona. Ju e dini, unë jam beqar”, ka thënë Berluskoni duke buzëqeshur dhe duke shprehur hapur maninë e tërheqjes pas s eksit të kundërt. E tha në mes të një salle të mbushur plot me gazetarë shqiptarë, italianë e të huaj. Madje shtoi se “disa prej tyre paskan mbërritur bashkë me kryeministrin shqiptar, si grup i shoqërimit mediatik”.

 

Një deklaratë që ka vënë në siklet gazetaret shqiptare, që për hir të së vërtetës u shqetësuan nga një fyerje e tillë publike, nga ai që cilësohej miku i Shqipërisë. Ndërkohë që “amico Sali” siç e quajti ai atëherë, sapo i kishte premtuar se deri në fundit të mandatit të tij nuk do të hiqej ligji i moratoriumit të skafeve.
“Unë s’dua që trafik antët të mb ysin shqiptarët në det. Tallet Berluskoni. Kavalieri është treguar shakaxhi edhe me gazetaret shqiptarë që ndiqnin konferencën”, ishte fjala e vetme e Berishës.

 

Ndërkohë që në fund të takimit me shtypin, duke pozuar për fotografët bashkë me Berishën dhe gazetarët, Berluskoni ka specifikuar sërish: “Dihet që jam beqar…”!

 

Pra nuk ishte një batutë që i kishte rrëshqitur, por ishte një formulim i mirëmenduar, ndoshta për bujë mediatike pasi gjendej nën hetim për “bunga-bunga” me minorene në vilën e tij. Menjëherë pas këtyre fjalëve për klandestinet ka ardhur reagimi i komunistëve italiane, të cilët nuk e kanë pëlqyer aspak humorin e ish kryeministrit italian.Lajmi i plote KETU