Lajmet e fundit

Lajmi FUNDIT ! Erdogan Con Pesh Gjithe Boten Me Deklarate Per Vendimin E Rusise ! Nuk Duron, Ben Thirrje Qe…

Advertisement

 

Presi denti turk Erdogan denon.coi vendimin e Vladimir Putin për të njohur pa varësinë e dy krahinave separatiste në Ukrainë du.ke e quajtur të papranueshëm vendimi i Rusisë për të njo.hur të ashtu quajturat Republika të Donetskut dhe Luhanskut është kun.dër Marrëveshjes së Minskut tha Erdogan për gazetarët gjatë një udhëtimi në Senegal të mar tën.

 

Aty thek sohet se ky vendim përbën shkelje të pas.tër të unitetit politik të Ukrainës sovranitetit dhe integritetit territorial të saj, stha Erdogan.
E konsi derojmë vendimin e Rusisë si të pa.pranueshëm.

Advertisement

 

Presi denti turk u bëri thirrje të gjitha palëve që të tre.gonin vetë përmbajtje dhe deklaroi se Turqia është e hapur për të marrë pjesë në samitin e propo.zuar nga Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky Erdogan shtoi se Turqia po merr masa para.prake sigurie në rast se në Detin e Zi ka për shkallëzim të ar miqësive. Duke qenë se jemi vend që lage.mi nga Deti i zi duhet të merren shumë masa, deklaroi ai.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0
Advertisement