Lajmet e fundit

DOKƲMENTET SEKRETE: Rʋsíɑ e plɑnífíkoí pʋshtímín më 18 jɑnɑɾ, lʋftɑ do të zgjɑste 15 dítë dhe do të pëɾfʋndojë më..

Advertisement

Mediat në Ukrainë raportojnë se shërbimet e inteligjencës së tyre kanë mundur të zbulojnë planin ushtarak të Rusisë për pushtimin e Ukrainës.

 

Në disa dokumente të publikuara nga “Pravda”, thuhet se këto plane i përkisnin Brigadës 810 të Batalionit të marinsave rusë në Flotën e Detit të Zi dhe mbajnë datën 18 janar.

 

Në shkrim thuhet se plani i këtij grupi taktik përfshin hartën e punës, misionin luftarak, tabelën e shenjave të thirrjes, tabelat e sinjaleve të kontrollit, tabelën e kontrollit të fshehur, listën e personelit, etj.

 

Advertisement

Sipas këtij dokumenti, plani për luftën me Ukrainën u miratua më 18 janar 2022. Plani parashikonin që pushtimi i Ukrainës të realizohej brenda 15 ditëve, nga 20 shkurti deri më 6 mars”.Ju ftojmë të hapn! market!ngu^n për pak sek’onda dhe shfaqen pamjet ekskluz!ve…

Advertisement

 

Kjo njësi e flotës ruse të Detit të Zi kishte për qëllim të zbarkonte nga anija e madhe zbarkuese “Orsk” pranë qytetit Stepanovka-1 dhe më pas të punonte me njësitë ushtarake të Ushtrisë së 58-të të Federatës Ruse, përkatësisht Regjimentin e 177-të të veçantë të Rusisë. Marinsat e Flotës së Detit të Zi.Ju ftojmë të hapn! market!ngu^n për pak sek’onda dhe shfaqen pamjet ekskluz!ve…

Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

 

Qëllimi përfundimtar i këtyre forcave ishte bllokimi dhe kontrolli i Melitopolit. Komanda Operative e Forcave të Bashkuara tha gjithashtu: “Kur një nga ushtarët rusë të kapur thotë se kanë ardhur për të marrë pjesë në stërvitje dhe kanë humbur rrugën, mos e besoni! Ata e dinin, ata planifikuan dhe përgatitën me kujdes. Dhe ne do t’u themi një gjë pushtuesve rusë: Lërini pajisjet tuaja dhe dokumentet sekrete, do të na duhen për mbrojtësit tanë. Dhe do të na duhen për në Hagë”.

Advertisement
Advertisement