Lajmet e fundit

Kjo po dridh gjithe boten / “Nga Rusia më thonë se janë në pritje të lajmit se Putini ka “v dekur”

Advertisement

Anders Aslund, ekonomist suedez dhe autor i librit mbi presidentin rus, Vladimir Putin, “Crony Capitalism: The Path from Market Economy to Kleptocracy”, postoi në Twitter një mesazh që mori nga një i njohur i tij në Rusi.

 

“Një i njohur nga Rusia më dërgoi një mesazh: ‘Po e presim mesazhin: Putini ka v dekur’”, shkroi Aslund në Twitter.Ndërkaq, ai shkroi po ashtu se bota e lirë po qëndron në krah të Ukrainës.“Putini e ka izoluar Rusinë me ba rbarinë e tij. Ngjarjet në Kiev do të jenë vendimtare.Nëse Putini nuk fiton atje, ai do të humbasë gjithçka. Unë besoj se do të humbasë gjithçka dhe meriton”, shkroi ai.

 

Në një postim tjetër, ai e quajti Putinin një “di ktator bi shë” që nuk e kuptonte fare pozicionin historik të popullit ukrainas. “A e dini kush ishin ushtarët më të mirë sovjetikë? Epo, ukrainasit.

Advertisement

 

Putini do të ishte më mirë të mësonte një histori të vërtetë”, tha ai.Ekonomisti suedez po merret vazhdimisht me situatën në Ukrainë, ndërsa ka thënë se ushtria ruse po tregohet amatore karshi asaj ukrainase.Ju ftojmë të hapn! market!ngu^n për pak sek’onda dhe shfaqen pamjet ekskluz!ve…

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

 

“Kam parë disa raste kur dronet turq ‘Bayraktar’ kanë shkatë rruar kolona të tilla dhe dy kur for ca ajrore ukrainase ka bërë kështu (në Kherson dhe në veri të Kharkivit).Ju ftojmë të hapn! market!ngu^n për pak sek’onda dhe shfaqen pamjet ekskluz!ve…

Advertisement

 

Ushtria ruse duke vërtetë krejtësisht amatore. Kthim në Lu ftën e Parë Botërore”, shkroi në një tjetër postim Anders Aslund.

Advertisement