Lajmet e fundit

Aktorja E Madhe Roza Anagnosti Ka Ditëlindjen Sot/ Ja Sa Vjec Bën Artistja E Madhe Shqiptare…

Advertisement

 

Gëzuar ditëlindjen Roza Xhuxha Anagnosti! Edhe 100 vite të tjera me shëndet e lumturi!Suksese të mëtejshme në skenat shqiptare!

 

Aktorja e madhe Roza Anagnosti ka qenë gjimnaste me Vllazninë | Aktoret Shqiptare
Nga Teatri Migjeni Shkodër. Më poshtë, një shkrim nga Xhahid Bushati, marre nga libri, TEATRI MIGJENI – KUJTESA E NJË QYTETI.

 

Roza Xhuxha (Anagnosti)
(Kam vendosur të flas sot për bukurinë dhe kuptimin e dorëshkrimeve, sepse në ditët tona ende nuk ka një përfytyrim të qartë as për kuptimin, as për bukurinë e këtyre thesareve të fshehura) Stefan Cvajg

 

Aktorja-ikonë e skenës teatrore dhe e kinematografisë Roza Anagnosti (Xhuxha), sot në moshë mbi 75-tat, ecën ashtu ngadalë, e menduar, me buzëqeshje të fisme, pakëz melankolike, me një bukuri të pashoqe, e përmalluar, e rrethuar nga plot kujtime… Ngjit shkallët e teatrit “Migjeni” të Shkodrës. E ndjekin pas dhe e rrethojnë lulet e bahçeve shkodrane. Aroma, këto, që gjenden veç në Shkodër! Dhe janë për ty, Rozë!Shty’p hapsiren rek.lamuese me poshte per te ndjekur videon ↓↓ artikulli vazhdon..

Advertisement
Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

 

Ashtu thjesht, pa bujë, dinjitetshëm e gjithë fisnikëri, kjo Zonjë nuk ka ardhur si herë të tjera në qytetin e saj. Ka ardhur ndryshe… Ka ardhur me një mision. I përveçëm ky akt.Shty’p hapsiren rek.lamuese me poshte per te ndjekur videon ↓↓ artikulli vazhdon..

Advertisement

Advertisement