Lajmet e fundit

Bayraktar: Një “Shkop Magjik” Në Duart E Ukrainasve…

Megjithëse kishte shqetësime në lidhje me aftësinë e tyre luftarake për t’iu kundërvënë ushtrisë ruse, dronët turq janë provuar të jenë të rrezikshëm dhe elastik, siç dëshmohet nga përvoja që kur ushtria ukrainase filloi t’i përdorte ato në luftën aktuale.

 

Gazeta franceze La Croix në një raport me këtë temë thekson se rrjetet sociale janë të mbushura me video që tregojnë sulmet e këtyre dronëve ndaj autokolonave ruse.

 

Pamjet tregojnë se si autokolonat e automjeteve të blinduara ruse që sulmonin Ukrainën u ekspozuan ndaj reagimeve serioze, të cilat ndonjëherë i detyronin të ndalonin, qoftë edhe për një periudhë të shkurtër.

 

Gazeta franceze shkruan se ushtria ukrainase, teorikisht, nuk mund të krahasohet me avionët rusë, por duket se Ukraina ka një “shkop magjik”, i cili nuk është më sekret, që e lejon atë të pengojë përparimin e pushtuesve, të cilët janë dronët turke TB2.

 

La Croix shton se këta avionë të lirë prodhohen nga kompania private turke Baykar Makina dhe Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka porositur një numër prej tyre nga Turqia që nga viti 2019. Avantazhi i këtyre dronëve është se ato shkaktojnë dëme të konsiderueshme në ushtrinë ruse me shumë pak rrezik për ukrainasit. Këto pajisje, me hapje krahësh 12 metra, janë shumë të lehta dhe mund të mbajnë katër raketa, në varësi të kompanisë që i prodhon.

 

Sipas La Croix, Ukraina i ka përdorur këto pajisje në vijën e frontit me republikat pro-ruse të Donbas dhe Luhansk që nga tetori i kaluar. Shpesh të suksesshëm, sepse këta dronë janë shumë të vështirë për t’u rrëzuar, edhe me pajisjet që Rusia u dha separatistëve.

 

Rusët, të cilët minimizojnë dëmet nga këta avionë, kanë kritikuar ashpër Turqinë për nënshkrimin e një marrëveshjeje për shitjen e rreth 20 dronëve TB2 në Ukrainë. Gjatë një bisede telefonike midis Erdoganit dhe Putinit në dhjetor 2021, presidenti rus akuzoi homologun e tij turk për përfshirje në veprime “provokative” dhe “shkatërruese”.

 

Por Ukraina dhe Turqia po bashkëpunojnë ngushtë në industrinë e mbrojtjes, sipas një raporti nga ueb-portali britanik Middle East Eye (MEE). Kjo marrëdhënie ka lulëzuar vitet e fundit dhe prodhuesi i dronëve TB2 po ndërtonte një fabrikë në Ukrainë përpara se të shpërthente lufta. Kompanitë ukrainase janë gjithashtu prodhues të motorëve TB2 dhe Turqia i ka shitur Kievit më shumë se 20 Bayraktar në dy vjet. Disa ekspertë besojnë se numri i TB2 në arsenalin ukrainas mund të jetë edhe më i lartë.