Lajmet e fundit

A Do Munden Rusët T’i Japin Goditjen Përfundimtare Putinit?

Advertisement

 

Vladimir Putin, dikur një politikan dinak, po e vendos veten në një qoshe. Llogaritja e tij fillestare duket se ka qenë se Kievi do të binte brenda dy ditësh dhe i gjithë operacioni do të përfundonte brenda dy javësh.

 

Duke pasur parasysh se Putini nuk beson se Ukraina është një vend i vërtetë, ndoshta nuk është për t’u habitur që ai supozoi se ajo do të shpërbëhej në shtytjen e parë. Ukrainasit kishin ide të ndryshme dhe rusët po dështojnë në mënyrën e tyre më të zakonshme të luftës, duke mbledhur grupe të mëdha pune dhe duke u mbështetur në bombardimet masive për të përgatitur terrenin për përparimin e tyre.

 

Presidenti mund të rishikojë strategjinë e tij ushtarake, por jo situatën e tij politike. Si del ai nga kjo rrëmujë? Ai ndoshta nuk mundet: ka disa rrugë që ai mund të marrë, por të gjitha të çojnë në të njëjtin qorrsokak.
A është Putin i sigurt?
Disa në Perëndim duket se po i vendosin shpresat e tyre në një grusht shteti që rrëzon Putinin, por aktualisht kjo duket e pamundur.

Udhëheqësi sovjetik Nikita Hrushovi u rrëzua nga një grusht shteti politik në vitin 1964, por kjo ndodhi sepse rregullat e Partisë Komuniste krijuan një mekanizëm për largimin e një lideri.

 

Neni 93 i kushtetutës aktuale ruse lejon shkarkimin, por kërkon dy të tretat e votave në të dy dhomat e një parlamenti të mbushur me të emëruar politikë. Shumë prej tyre janë oportunistë që do ta hidhnin Putinin nën një tren metroje nëse mendonin se kjo ishte në interesin e tyre dhe ishte e sigurt për ta bërë, por për sa kohë që ai kontrollon Shërbimin Federal të Sigurisë (FSB), çdo komplot i tillë do të shkatërrohej në fillim – dhe të gjithë e dinë atë.

Ndoshta i vetmi institucion që mund ta largonte Putinin do të ishte ushtria. Megjithatë, si në kohën sovjetike, forcat e ndryshme të sigurisë kundërshtojnë njëra-tjetrën. Ushtria ka dy divizione elitare jashtë Moskës, por këto vëzhgohen me kujdes nga FSB. Ndërkohë, Garda Kombëtare ka një divizion të madh në kryeqytet, si dhe disa regjimente të policisë së trazirave Omon. Shërbimi i veçantë Federal i Mbrojtjes kontrollon Regjimentin e Kremlinit. Çdo lëvizje e ushtrisë do të ishte një çështje e përgjakshme dhe e kontestuar. Nuk ka indikacione që sugjerojnë se Putin është i prekshëm.

 

Luftë e pafund
Duke supozuar se Putini mbetet në detyrë, lufta do të vazhdojë. Ushtria ruse mund të jetë në gjendje të thyejë forcat ukrainase në fushën e betejës, por kjo do të ishte pjesa e lehtë e luftës: kontrolli dhe qetësimi i Ukrainës është një propozim krejtësisht i ndryshëm.

Ukraina dhe Afganistani janë me madhësi dhe popullsi të ngjashme. Gjatë luftës së tyre dhjetëvjeçare në këtë të fundit, sovjetikët nxorën në terren një forcë që arrinte në 150,000 trupa, të mbështetur nga 100,000 ushtarë të tjerë afganë. Do të ishte e vështirë për Rusinë e sotme – me një ushtri sa një e treta e madhësisë së sovjetikëve – të mbajë një çerek milion burra në Ukrainë në afat të gjatë.

 

Supozimi i Putinit është me sa duket se sapo të ketë në dorë Ukrainën , ai do të jetë në gjendje të negociojë një marrëdhënie të re me Perëndimin nga një pozicion fuqie. Megjithatë, sipas një specialisti të politikës së jashtme që punon për një institut rus, “askush në Ministrinë e Punëve të Jashtme apo komunitetin e ekspertëve nuk e ndan këtë besim”.

Si një kthim prapa, nëse i gjithë vendi rezulton i patretshëm, ai mund të përqendrohet në territoret në lindje të lumit Dnieper, ose vetëm në rajonin e kontestuar të Donbasit dhe në vijën bregdetare të Azovit që lidh Rusinë me Krimenë. Kjo do të ishte më e mbrojtshme dhe do t’i lejonte atij të negocionte “çlirimin” e pjesës tjetër të Ukrainës si pjesë e një marrëveshjeje që do të kërkonte pjesën e poshtme të Ukrainës që i lihej të pranonte neutralitetin.

 

Është e diskutueshme që udhëheqja ukrainase do ta pranonte këtë. Megjithatë, disa liderë perëndimorë thuhet se janë të gatshëm të mbështesin çdo lëvizje që do t’i jepte fund gjakderdhjes dhe, në një aspekt më pak altruist, do të ndalonte rrjedhën e refugjatëve.

Dobësim i përhershëm

Në çdo rast, pavarësisht nëse Putini mbyll kontrollin e tij në të gjithë ose një pjesë të Ukrainës, nëse i detyrohet Kievit disa pazare të pabarabarta, pushtimi duket se ka kristalizuar një ndjenjë në Perëndim se Rusia e Putinit është bërë një shtet mashtrues, një kërcënim për sigurinë evropiane. dhe stabilitetin e rendit ndërkombëtar. Njoftimi i tij se ai po i vendoste forcat bërthamore të Rusisë “në një nivel të veçantë gatishmërie” dhe gatishmëria e tij për të parë të granatuar stacionin bërthamor të Zaporizhzhia-s, e bëri atë të tingëllonte si një pengmarrës dhe jo si një burrë shteti.

 

Pra, nuk bëhet fjalë që Perëndimi të falë dhe të harrojë, edhe nëse vendet evropiane vazhdojnë të importojnë gaz dhe naftë ruse. Në kulmin e Luftës së Ftohtë, Evropa po bënte të njëjtën gjë me Bashkimin Sovjetik: është e mundur të kesh marrëdhënie tregtare pragmatike, të kufizuara dhe transaksionale pa pasur nevojë të bësh lëshime mbi politikën dhe moralin, dhe duke qenë ende e përfshirë në konkurrencë të pandërprerë politike. Ndërsa mund të ketë hapësirë ​​për të shkëmbyer disa nga sanksionet e vogla për koncesionet mbi armëpushimet dhe ofrimin e ndihmës për refugjatët, ato kryesore që lidhen me financat ruse do të mbeten në fuqi të paktën për sa kohë që trupat ruse janë në tokën ukrainase.

Advertisement

Nuk duket as ndonjë perspektivë që Putini t’i tërheqë ato me dëshirë. Pasioni dhe helmi në deklaratat e fundit publike të Putinit për Ukrainën tregojnë se kjo është një kryqëzatë personale, jo një lojë e thjeshtë gjeopolitike. Ndoshta edhe më e rëndësishmja, ai ka vënë në rrezik trashëgiminë e tij historike dhe besueshmërinë e tij politike në shkatërrimin e asaj që ai e quajti “këtë ‘anti-Rusi’ të krijuar nga Perëndimi”.

Ai nuk mund ta rikthejë këtë pa diçka mjaft thelbësore për të treguar.

 

Sipas analistes së respektuar Tatiana Stanovaya, elementë midis elitës së biznesit të rrethuar dhe të tmerruar të Rusisë po sugjerojnë që Rusia të blejë rrugën e saj për të dalë nga lufta, duke ofruar ndoshta 150 miliardë dollarë në këmbim për Krimenë dhe territoret e mbajtura nga “republikat popullore” rebele. Megjithatë, kjo luftë nuk ka qenë kurrë për territorin, por statusin e Rusisë si një fuqi e madhe – dhe statusin e Putinit si një sundimtar i madh. Për të, një fuqi e madhe merr atë që mendon se e meriton, nuk bën pazare për të.

Kështu që Putini nuk mund të tërhiqet. Nuk ka gjasa që ai të mund të humbasë, në kuptimin e menjëhershëm që forcat e tij të rikthehen përtej kufirit. Përkundër të gjitha dobësive të dukshme të shfaqura, Rusia ka ende avantazhin ushtarak dhe mundet nëse gjithçka tjetër dështon të shkurtojë në lindje. Por ka një ndryshim midis të mos mund të humbasësh dhe të fitosh. Çdo “fitore” do të ishte një pirro, që do të çonte në një fushatë të pafundme kundër partizanëve ukrainas, ndërkohë që po luftonin nën barrën e sanksioneve të paprecedentë.

 

Kthim në vitet 1970

Putini tani do të duhet të gërmojë. Gjysma e parë e presidencës së tij ishte një periudhë e shtet-ndërtimit pas anarkisë së viteve 1990, në të cilën rusët gëzonin stabilitet, prosperitet të paparë dhe madje një shkallë lirie personale, për sa kohë që nuk e bënin këtë. kërkojnë të sfidojnë shtetin. Që nga kthimi i tij në presidencë në vitin 2012, Putini i ka shpërdoruar këto arritje dhe në fakt po e kthen kohën pas, jo në vitet 2000, por në vitet 1970.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

 

Ato ishin vitet e shumicës së tij – dhe të sekretarit të përgjithshëm sovjetik, Leonid Brezhnev. Në fillim, Brezhnev ishte dukur një menaxher dinamik dhe kompetent, dhe ai u ofroi njerëzve të tij të shumëvuajtur një shkallë stabiliteti dhe konsumizmi në këmbim të qetësisë politike. Megjithatë, me kalimin e kohës, stabiliteti u bë stagnim, pasi lidershipit të plakur i mbaruan idetë, gara e armatimeve mbaroi arkat kombëtare dhe sundimi i partisë ishte gjithnjë e më i neveritshëm dhe duhej të ruhej me metoda policore shtetërore.

69-vjeçari Putin mund të qëndrojë me kushtetutë në detyrë deri në vitin 2036, por dikur mund të ketë luajtur me dorëheqjen. Në të vërtetë, pushtimi mund të ketë qenë përpjekja e tij e fundit për të shkruar hyrjen e tij në librat e historisë. Megjithatë, si mund të heqë dorë nga posti me një çmim të ulët? Për më tepër, në një sistem pa shtet ligjor kuptimplotë, ai do t’ia besonte pasurinë, jetën dhe fatin e tij një pasardhësi, të cilit sapo i kishte lënë një katastrofë monstruoze të politikës dhe çdo nxitje për t’i dhënë fund atij. Ai me sa duket do të mbetet në pushtet dhe ai dhe aleatët dhe miqtë e tij më të ngushtë – të gjithë nga i njëjti brez do të ndjekin gjithashtu të njëjtën rënie gerontokratike si Byroja Politike e Brezhnevit.
Ekonomia në tkurrje

 

Një ekonomi tashmë në stagnim do të përkeqësohet me shpejtësi nën presionin e sanksioneve. Kina mund të mbetet një partner tregtar, por nuk ka gjasa të rrezikojë tregtinë e saj dypalëshe prej 950 miliardë paund me Perëndimin për 87 miliardë paund me Rusinë. Ajo do të shtyjë në kufijtë e sanksioneve për të vënë një pikë në lidhje me autonominë e saj, por jo t’i shpërfillë ato me gjithë zemër. Në shkurt, Xi Jinping dhe Putin mund të kenë deklaruar se miqësia kino-ruse nuk kishte “kufizime”, por Rusia do të zbulojë se biznesi dhe miqësia nuk përzihen gjithmonë.

Ekonomia mund të tkurret deri në 10 për qind, performanca e saj më e keqe që nga viti 1994. Putini mund të jetë në gjendje të mbajë ushtrinë e tij dhe të kënaqë miqtë e tij, por në kurriz të rusëve të zakonshëm.

 

Ashtu si në kohën e Brezhnevit, rusët do të ndiejnë se kontrata e nënkuptuar shoqërore është thyer dhe shteti do t’i përgjigjet sërish kësaj kolapsi të legjitimitetit të tij me represion.
Goditja po afrohet

Shumë rusë kanë demonstruar trimëri të jashtëzakonshme në protesta, por që nga shtypja e organizatës së liderit të opozitës Alexei Navalny vitin e kaluar, autoritetet janë përgatitur për një epokë të re represive. Kanalet e mediave sociale që organizonin protesta ose përhapnin informacione antiqeveritare po mbyllen ose kufizohen. Gjurmët e fundit të mbetura të një media të lirë dhe kritike si stacioni radio Ekho Moskvy (Echo of Moscow) dhe kanali televiziv Dozhd sapo janë hequr.

 

Një ligj i ri është futur me nxitim në parlament që kërcënon deri në 15 vjet burg për shpërndarjen e “lajmeve të rreme” për atë që lejohet të quhet vetëm “operacion ushtarak special”, kurrë një pushtim. Protestuesit kundër luftës janë arrestuar në mijëra, dhe një administrator universiteti më tha se “tashmë, policia ka ardhur duke pyetur për fakultetet që kritikojnë luftën. Ata morën dosje dhe më thanë se do të ktheheshin.”

Një shpallje e ligjit ushtarak do të ishte hapi logjik i radhës, duke zhbllokuar një arsenal krejtësisht të ri masash, nga kufizimet e daljes deri te sekuestrimi i aseteve të kompanive të huaja, si një përgjigje kërkuese ndaj sanksioneve.

 

Në këto rrethana, për sa kohë që forcat e sigurisë qëndrojnë të disiplinuara dhe besnike, bëhet e vështirë të organizohet çdo lloj proteste e koordinuar, e aq më pak të sfidohet një shtet i fuqishëm dhe vicioz. Shumica e rusëve, si në epokën e Brezhnjevit, do të tërhiqen në pakënaqësi të zymtë dhe ata që munden, do të largohen. Për Kremlinin, kjo do të jetë mjaft e mirë: regjimet autoritare priren të mbështeten në apatinë e frikshme më shumë sesa në entuziazmin e vërtetë.

Advertisement

Në planin afatgjatë, sigurisht, gjërat mund të jenë të vështira. Fatkeqësitë në Ukrainë ose standardet e ulëta të jetesës mund të nxisin protestën edhe përballë represionit. Një brez i ri shefash sigurie mund të jetë më ambicioz dhe më pak besnik personalisht. Ashtu si ushtarët rusë po tregohen shpesh se nuk janë të gatshëm të luftojnë me ukrainasit, forcat e sigurisë mund të lodhen duke qenë sulmues të Kremlinit.

 

Mund të tingëllojë e parëndësishme, por më kujtohet një polic i trazirave në ditët e fundit të Bashkimit Sovjetik që tha se po mendonte të dorëzonte distinktivin e tij sepse “asnjë nga vajzat nuk dëshiron të takohet me një Omon”.
Në të vërtetë, sipas Kievit, të paktën tre tentativa për vrasje ndaj Presidentit Zelensky janë dështuar sepse oficerët e pakënaqur të FSB-së ua zbuluan detajet homologëve të tyre ukrainas.
Megjithatë, perspektiva e zbërthimit të shtetit të sigurisë është ndoshta muaj apo vite në të ardhmen.

 

Ndërkohë, ashtu si Putini ka ngecur në Ukrainë, Rusia është mbërthyer me Putinin. Ndërsa një sipërmarrës rus në një tren që po nisej nga Rusia më dërgoi një mesazh, “Ne të gjithë do të duhet të presim që Putini të vdesë. Vetëm Grim Reaper mund të na shpëtojë tani.”

Advertisement