Lajmet e fundit

E ka zënë sikleti i madh/ Flitet se vetë ushtria e rusisë po i del kundër Putinit: Nuk fitohet në Ukrainë…

Advertisement

 

Ministria e Jashtme e Ukrainës ka bërë bilancin e lu ft imeve kundër forcave ruse.

 

Sipas tyre, ushtria ukrainase ka vra rë deri më tani 12 mijë trupa ruse. Po ashtu janë shkat ërruar 48 avionë rusë, 80 helikopterë, 303 tanke, 1036 mjete të bl induara, 120 copa artilerie dhe 27 sisteme kundërajrore.Kjo vjen në kohën kur trupat ruse kanë ngecur dhe l ufta në Ukrainë po u sjell humbje të mëdha.

 

Sipas Daily Mail, një agjent i shërbimit sekret rus, FSB pretendon në një letër se l ufta me Ukrainën ka hyrë në atë fazë që nuk mund të fitohet më. Letra është publikuar nga një grupim për të drejtat e njeriut në Rusi dhe nga analistët e Bellingcat.

Advertisement

 

Letra është publikuar në ditën kur u mësua se edhe një gjeneral tjetër rus është vra rë nga forcat ukrainase.“Askush nuk e dinte se do ishte një l uftë e tillë, askush nuk na kishte përgatitur për sanksione të tilla. Thjesht nuk ka asnjë opsion për të fituar”.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

 

“Tani, edhe nëse vritet Zelensky apo merret peng, asgjë nuk do ndryshojë. Tani edhe ata që ishin besnikë ndaj nesh, na janë kthyer kundër. Kjo për shkak se gjithçka u planifikua nga lart”.
“Edhe me minimumin e rezistencës nga Ukraina, ne do kemi nevojë për 500 mijë njerëz, pa përfshirë këtu furnizimet dhe punonjësit e logjistikës,”, thuhet në letër.
Autori shton se vendi po shkon drejt një lu fte më të madhe.

Advertisement
Advertisement