Lajmet e fundit

Gjenerali kroat: Abeja është një nga ushtarët më të mirë dhe më të besueshëm që kam takuar ndonjëherë…

Advertisement

Bekim Berisha është krenaria e Kosovës, Kroacisë dhe Bosnjës. Është ushtari i vetëm i dekoruar nga tre presidentë dhe për artin e tij Iuftarak flitet edhe sot, 21 vjet pas vde.kjes. Mediat kroate kohë pas kohë publikojnë shkrime dhe video ku lartësojnë figurën e tij.

 

“Kroatët e quanin atë “shok” gjersa në Kosovë, njihej si “Abeja”. Në fakt, emri i tij ishte Bekim Berisha. Aftësitë e tij të Iuftës i ka dëshmuar në Kroaci, Bosnje dhe Kosovë, ku edhe v.diq 21 vite më parë. Këtë trim shqiptar banorët e Banovinës e kujtojnë edhe sot, ndërsa guximi i Bekim Berishës i kishte bërë përshtypje edhe presidentit të parë kroat Franjo Tugjman”.
“Ky Iuftëtar vlen sa 1000 ushtarë” – kishte thënë Tuxhman për Berishën.

Advertisement

 

“Berisha është një nga ushtarët më të mirë dhe më të besueshëm që kam takuar ndonjëherë”, – e vlerësoi gjenerali Janko Bobetko.
Ai ishte pjesë e tri Iuftërave në Ballkan e të cilat kishin një armik të përbashkët Serbinë.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

 

Bekim Berisha, në Kroaci kishte arritur në gusht të vitit 1991 dhe që nga atëherë për 539 ditë ishte pjesëtar i Ushtrisë Kroate. Në vitin 2013 nga Presidenti i Republikës së Kroacisë, Ivo Josipoviq, është dekoruar me medaljen e artë.

 

Bekim Berisha është dekoruar edhe nga ish Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu me urdhrin heroi i kombit.
Ai u v.ra më 10 gusht 1998, në betejën e Junikut mes forcave të policore dhe ushtarake të Serbisë dhe Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. /Reporteri.net

Advertisement
Advertisement