Lajmet e fundit

“Zvicra ia ‘mërdhinë’ Putinit dhe Lavrovit ” !! Zvicra nuk është më neutrale, ia bën me dije se ia ngrinë asetet Putinit e Lavrovit

Advertisement

“Zvicra ia ‘mërdhinë’ Putinit dhe Lavrovit ” !! Zvicra nuk është më neutrale, ia ngrinë asetet Putinit e Lavrovit.

 

Zvicra, një destinacion i preferuar i oligarkëve rusë, ka lënë anash traditën e saj si vend neutral dhe ka njoftuar se do të adobtojë sanksionet tashmë të vendosura nga Bashkimi Evropian ndaj Rusisë, shkruan The Guardian.

 

Pas mbledhjes së qeverisë, presidenti i Zvicrës, Ignazio Cassis tha se vendi i tij menjherë do t’i ngrijë asetet e presidentit rus, Vladimir Putin, kryeministrit rus, Mikhail Mishustin, ministrit të jashtëm të Rusisë, Sergei Lavrov, si dhe 367 invidëve të sanksionuar nga BE javën e kaluar.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

 

Në një deklaratë, qeveria zvicërane tha se ajo do t’i implementoj sanksionet në koordinim me Bashkimin Evropian, duke shtuar se këto sanksione janë ‘sanksione parimisht të mira dhe financiare’.

Advertisement
Advertisement