Lajmet e fundit

Aeroplanin luftarak pa pilot MIUS me emrin “KIZILELMA” (Molla e Kuqe) . Turqia ngjitet në super ligen botërore me SHBA dhe Kinën.

Advertisement

Përveç dronëve me reputacion global Bayraktar TB2 dhe UCAV AKINCI – të njohura si Balena Fluturuese, firma Baykar sot prezantoi edhe një ‘produkt’ të ri në linjën e montimit: Aeroplanin luftarak pa pilot MIUS me emrin “KIZILELMA” (Molla e Kuqe) .

 

Bayraktar Kızılelma do të jetë një dron (Mjet luftarak pa pilot UAV) luftarak me motor te aeroplanit luftarak – jet, dizajn stealth (gjeneratës së pestë – i pakapshëm për radarët) dhe i aftë për misione ajër-ajër. Ajo pritet të fluturon vitin e ardhshëm, 2023, dhe të mbizotëron qiellin.

Advertisement

 

Pranë KIZILELMA, shfaqen dy Bayraktar TB2 të paketuara, tre Akıncı TİHA në pjesën e pasme dhe duket se vazhdojnë aktivitetet e prodhimit të 18 Bayraktar TB2 njëkohësisht.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

 

Me këto arritje në fushën e droneve luftarak Turqia ngjitet në super ligen botërore me SHBA dhe Kinën. Ndryshe nga ato , dronët Bayraktar së bashku me sistemet elektronike ajrore, janë të dëshmuar në luftëra dhe njihen tashmë si game-changer.

 

Dronët Bayraktar TB2 janë eksportuar në 20 vende të botës dhe tani pas performances në Ukrainë, pritet që linja për të blerë keto produkte të zgjerohet.

Advertisement
Advertisement