Lajmet e fundit

Rusia po e tradhton Serbinë: Ky është plani rus për njohjen e Kosovës shtet…!

Advertisement

 

Këshilli për Çështje Ndërkombëtare të Rusisë (RIAC) propozon të pranohet situata faktike në terren për Kosovën, Krimenë dhe Donbasin (Donetsk dhe Luhansk).

E gjithë Evropa po i vuan pasojat ekonomike të luftës në Ukrainë, por Serbia mund t’i ketë ato edhe në rast të përfundimit të saj.

Këshilli për Çështje Ndërkombëtare të Rusisë (RIAC) publikoi një tekst analitik në muajin shkurt që përshkruan një plan me katër elementë për të zgjidhur krizën e Ukrainës. E treta drejtpërsëdrejti i referohet Serbisë dhe thotë se Kosova nuk është pjesë e Serbisë dhe as që do të jetë kurrë.

Sipas mediave serbe, kjo analizë strategjike e Rusisë duhet marrë seriozisht, pasi që është e qartë nga fakti se RIAC është një organ këshillues i Kremlinit, i krijuar në vitin 2010 me një dekret të Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin. Në krye të kësaj organizate është Igor Ivanov, ish-shefi i diplomacisë dhe eminenca gri e Kremlinit, dhe në bordin e udhëhequr nga RIAC, anëtar i spikatur është Dmitry Peskov, zëdhënësi i Putinit.

Analiza e RIAC merret me zgjidhjen e konflikteve të ngrira në botë dhe ato në të cilat ekziston elementi i separatizmit duhet të zgjidhen në atë mënyrë që të njihet praktikisht situata faktike në terren.

 

– Konfliktet e vazhdueshme dhe të ngrira në ish-Bashkimin Sovjetik dhe në Ballkan, duke përfshirë Krimenë, Kosovën dhe Donbasin, përfshijnë të gjitha separatizmin e një lloji. Gjithçka duhet të zgjidhet mbi bazën e një forme të demokracisë lokale, do të thotë pikënisja është të përcaktohet vullneti i popullit në rajonet separatiste me votim, pas së cilës është e nevojshme të arrihet marrëveshje teknike për rregullimin e çështjeve që do të lindin domosdoshmërisht nga çdo shkëputje paqësore e shteteve – thuhet në tekst, transmeton Demokracia.com.

Miletiq: Të mëdhenjtë i shohin interesat e tyre

Dejan Miletiq nga Qendra për Studimin e Globalizimit beson se një skenar i tillë nuk është larg mendjes, sepse të mëdhenjtë gjithmonë udhëhiqen nga interesat e tyre:

“Të jemi të qartë, kjo është vetëm e imponuar, pasi Rusia tregtonte për interesat tona edhe në kohën e bombardimeve. Ajo që po bëjnë aktualisht nga ai grup është një përpjekje për të vënë në dukje situata identike në Kosovë, sepse asgjë nuk është më e lehtë se sa sakrifikimi i Serbisë. Kjo mënyrë të menduari është diçka që sigurisht qarkullon në qarqet e elitave politike ruse në një farë mase, por kam përshtypjen se Shtetet e Bashkuara nuk do ta zgjidhnin kurrë çështjen e Ukrainës në atë mënyrë. Ata besojnë se çështja e Kosovës është zgjidhur. Në çdo rast, nuk ka asnjë naivitet”, thotë Miletiq.

Advertisement

Forma e saktë e votimit, shpjegojnë ata më tej, mund të përshtatet me rrethanat specifike të çdo ko.nflikti.

 

Në rastet e Krimesë dhe Kosovës, ko.nfliktet më të spikatura, zgjedhjet e planifikuara rregullisht mund t’i shërbejnë këtij qëllimi, me kusht që të nevojitet një shumicë e kualifikuar e elektoratit për të votuar për kandidatët që mbështesin separatizmin. Kushti i vetëm do të ishte që votimi të vëzhgohej ndërkombëtarisht dhe më pas të konfirmohej si i lirë dhe i drejtë. Zëra të tillë padyshim do të konfirmonin atë që shumica e vëzhguesve të paanshëm e dinë se janë të vërteta të vështira – që Kosova do të mbetet e pavarur dhe se Krimea nuk do t’i kthehet kurrë Ukrainës – fjalë për fjalë qëndron në këtë strategji.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

Darko Obradoviq nga Qendra për Analiza Strategjike thotë se nuk ka fare dyshim se Rusia do të tregtonte interesat e Serbisë për të kënaqur të sajat, shkruan Demokracia.com.

“Kam dy vjet që flas për shkëmbimin e Kosovës nga Putini me Krimenë. Se nuk do të ketë veto ruse në Këshillin e Sigurimit sepse nuk është veto për ne, por për tregtinë në skenën gjeopolitike, dhe kjo ishte në fakt një kapacitet shantazhues për disa lëshime që do të çojnë në realizimin e interesave ruse. Në momentin kur Krimea u aneksua, tashmë ishte e qartë se Putini do t’i mbante Krimenë dhe Kosovën si faktor përbashkues në kauzën e tij”, thekson Obradoviq.

 

Çfarë është RIAC?

RIAC është një organizatë jofitimprurëse akademike dhe diplomatike e krijuar me një dekret presidencial në 2010.

– Themeluesit janë Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë, Ministria e Arsimit dhe Shkencës, Akademia Ruse e Shkencave, Unioni Rus i Industrialistëve dhe Sipërmarrësve dhe agjencia shtetërore ruse e lajmeve Interfax.

– përcjell dhe shpall joformalisht qëndrimet e politikës zyrtare ruse.

Anëtarët e RIAC

Igor Ivanov, presidenti, ish-ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, ende konsiderohet eminenca gri e Kremlinit.

Dmitry Peskov, sekretari i shtypit i Putinit.

 

Alexei Meshkov, ambasador rus në Francë, Monako, ish-zëvendësministër i Jashtëm.

Advertisement

Ivan Timofeyev, drejtor programi i klubit Valdai, i cili mbështetet nga Kremlini.

Pyotr Aven, president i Alpha Bank, miku personal i Putinit.

Fyodor Lukyanov, kryeredaktor i Rusisë në Politikat Globale.

Rastësisht apo qëllimisht, vetëm më 26 shkurt, dy ditë pas fillimit të luftës në Ukrainë, gjatë fjalimit të zëdhënësit të Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë, Igor Konashenkov, Kosova u shfaq në hartën në murin pas tij si shtet i pavarur. Kjo mund të shihet në regjistrimet zyrtare që Ministria e Mbrojtjes e Rusisë i ka përcjellë agjencive botërore.

Advertisement