Lajmet e fundit

“Shqiptarët janë vëllezërit tanë”, Këngëtarja e njohur ukrainase hedh poshtë ambasadorin ukrainas në Serbi

Advertisement

 

Këngëtarja e njohur ukrainase, Ruslana, e cila u bë shumë e njohur kur fitoi ‘Eurovision 2004’ , ishte e ftuar së fundmi në një lidhje me emisionin “Rudina”.Ruslana nga Ukraina tha se dëshira e saj e vetme është fitorja dhe liria. Ajo tregoi se ajo dhe familja e saj janë mirë por po qëndrojnë në qytete të ndryshme të Ukrainës.

 

”S’e kam parë këtë skenë në asnjë film”, – tha Ruslana. Më tej ajo bëri dhe një premtim teksa tha se kur të mbarojë kjo situate do të vijë në Shqipëri.“Ju për ne jeni vëllezër e motra. Ne kemi të ngjashëm mentalitetin. E duam shumë tokën tonë. Do doja ta thosha, e rëndësishme që jemi të gjithë bashkë”,- tha ajo.

Advertisement

 

Nderkohe, Ambasadori i Ukrainës në Serbi, Oleksandr Al exandrovich, ka dhënë një intervistë për median serbe “Alo”, ku ka folur dhe për njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Kievi zyrtar.Ukraina ende nuk e njeh zyrtarisht Kosovës si shtet të pavarur, teksa më herët ka deklaruar mbështetjen për Serbinë.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

 

Aleksandrovich ka thënë se pozicioni i Ukrainës karshi pavarësisë së Republikës së Kosovës mbetet i pandryshueshëm dhe se “respektojnë integritetin territorial të Serbisë”. Pozicioni i Ukrainës për respektimin e integritetit territorial të vendeve të tjera, përfshirë Serbinë, është i ditur dhe i pandryshueshëm”, ka thënë Alexandrovich.

Advertisement