Lajmet e fundit

Vuçiq del nga vetja pas asaj qe tha Kancelari Gjerman per Kosoven dhe Serbine sepse ai tha qe…

Advertisement

Kelyshi” Vuçiq del nga vetja pas asaj qe tha Kancelari Gjerman per Kosoven dhe Serbine sepse ai tha qe…

 

-Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka komentuar mbi deklaratën e kancelarit gjerman, Olaf Scholz, i cili në një konferencë me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, tha se suImet e NATO-s drejt ca,qeve serbe gjatë vitit 1999 u bënë për të parandaluar gj,eno,cidin që po bëhej ndaj shqiptarëve etnikë.

Vuçiq tha se deklarata e Kancelarit gjerman e ka befasuar, por se nuk do të reagon ashpër për të mos përkeqsuar marrëdhëniet e Serbisë me Gjermaninë.

 

“E kam takuar kur ishte kr,ye,tar i Hamburgut, kështu që deklarata e tij se ‘NA,TO ndërhyri në vitin 1999 për të par,anda,l,uar gj,enoc,id,in në Kosovë’ më befasoi. Nuk do të bëjë një deklaratë më të ashpër për të përk,eqës,uar marrëdhëniet me Gjermaninë”, tha Vuçiq.

Advertisement

Sipas tij, Scholz ka thënë se janë përpjekur të parandalojnë gje,noc,id,in në Kosovë me bo,mba,rdime, por se gje,noc,idi nuk ka ndodhur kurrë, njofton Klankosova.tv.

 

“Merkel do t’ju thoshte se ndoshta po përpiqeshin të parandalonin një kat,astrofë humani,tare, ajo kurrë nuk do ta thoshte këtë. Dhe tani që Putini po përdor të gjitha dobësitë e tyre dhe argumentet që përdori i lëndon ata, dhe kur Kamala Harris thotë ‘mos prekni kufijtë kom,bëtarë ‘, pastaj të gjithë duan të harrojnë Serbinë.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

Të gjithë duan të harroj,në se si i grabitën serbët e territore,t të tyre dhe ndryshuan kufijtë e Serbisë”, tha Vuçiq në një intervistë.“Nëse thua mirë, ne bëmë ga,bimi,n më të madh, kërkojmë faIje për të gjitha kri,met që kemi bërë, vetëm mos e ofendoni inteligjencën tonë. A e keni harruar atë që keni bërë në Serbi 23 vjet më parë?” pyeti ai.

Advertisement
Advertisement