Lajmet e fundit

Kurti: Shërbimi Ushtarak I Detyrueshëm Do Të Jetë 6 Mujor, 3 Muaj Verës Dhe 3 Muaj Dimrit

Advertisement

Albin Kurti, kandidat për kryeministër ka treguar për planet e Vetëvendosjes për shërbimin ushtarak të detyrueshëm.Kurti në DebatPernime ka thënë se LVV ka planifikuar që ky shërbim të jetë 6 mujor,

 

Kurti nuk ka dhënë detaje se sa do të jetë buxheti i republikës së Kosovës, nën qeverisjen e tij, për FSK-në.“Do ta bëjmë ushtrinë 6 muaj, 3 muaj verës dhe 3 muaj dimrit.

Advertisement

 

Ne do ta bëjmë shërbimin ushtarak të detyrueshëm vetëm nëse do të pajtohen (të rinjtë) përndryshe do të kenë shërbim civil. Kemi kohë ta planifikojmë buxhetin për vitin tjetër, por do ta rishikojmë buxhetin aktual menjëherë dhe do ta sjellim në Kuvend në legjislaturën e ardhshme”, ka thënë Kurti

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0
Advertisement
Advertisement