Lajmet e fundit

Mediat Serbe Dhe Gjithë Serbia Bien Në “Dy Gjunje” Pas Kërkesës Së Ish-Sekretarit Amerikan John Kerry Per Anëtarësimin E Kosovë Në NATO!!

Mediat Serbe Dhe Gjithë Serbia Bien Në “Dy Gjunje” pas kërkesës së ish-sekretarit amerikan John Kerry per anëtarësimin e Kosovë në NATO!!

 

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka zhvilluar takim me ish-sekretarin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe tashmë të Dërguarin e Posaçëm Presidencial për çështje klimatike, John Kerry.Osmani dhe Kerry kanë diskutuar në lidhje me zhvillimet në Evropë pas sulmit rus në Ukrainë duke theksuar rrezikun nga destabilizimi i rajonit nga satelitët e Rusisë.

 

Në njoftimin e Presidencës thuhet se presidentja Osmani e ka përmendur nevojën për anëtarësimin e Kosovës në NATO si garancë më e mirë për paqe dhe stabilitet në rajon.

 

“Ajo ka vlerësuar përkrahjen e vazhdueshme të SHBA-ve për fuqizimin e rolit të Kosovës në arenën ndërkombëtare, duke potencuar se tani është edhe më e rëndësishme që të rritet përkrahja në procesin e njohjeve dhe anëtarësimeve në organizata ndërkombëtare”, thuhet në njoftim.