Lajmet e fundit

Urime Kosove! Aktorja e njohur Kosovare: ”Spanja dhe Kosova, së shpejti të vendosin raporte diplomatike dhe që Spanja ta njohë Kosovën”

Advertisement

Urime Kosove! Aktorja e njohur Kosovare: ”Spanja dhe Kosova, së shpejti të vendosin raporte diplomatike dhe që Spanja ta njohë Kosovën”.

 

Advertisement

Yllka Gashi, aktorja më e mirë në Javën e 66-të të Filmit Ndërkombëtar të Valladolidit (Seminci) për rolin e saj kryesor në filmin “Zgjoi”, me regji të Blerta Bashollit, ka shprehur dëshirën e saj që Spanja ta njohë Kosovën si shtet.

 

“Do ta përdor zërin tim sonte për të shprehur një ëndërr që unë si artiste kosovare dhe i gjithë populli im e kam: që vendet tona të bukura, Spanja dhe Kosova, së shpejti të krijojnë lidhje diplomatike që Spanja ta njohë Kosovën”, tha Gashi, duke shtuar se të dyja vendet ndajnë më shumë të përbashkëta sesa ato që i ndajnë.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

 

Ajo këto komente i bëri gjatë gala përmbyllëse të festivalit, pasi kujtoi se artistët janë “ambasadorët dhe përfaqësuesit më të mirë të vendeve të tyre” dhe se kanë në dorë “një mjet të veçantë” që mund ta përdorin për të “luftuar për ndryshim dhe ndryshim dhe ngre zërin”, transmetojnë mediat spanjolle.

Advertisement
Advertisement