Lajmet e fundit

Me Siguri Për 9 Javë Do Hiqni Dorë Nga Duhanpirja! Kjo Recetë Me Bazë Limonin Ja U Garanton

 

Një studim i ri i kryer nga Fakulteti i Mjekësisë, Universiteti Srinakharinëirot në Tajlandë doli në përfundimin se përdorimi i lime është shumë më efektiv sesa çamçakëzët me nikotinë ! Sipas shkencëtarëve, nëse duhanpirësit që duan të heqin dorë nga cigarja marrin lime në vend të çamçakëzave me nikotinë do të munden ta lënë më shpejtë këtë të fundit.

Lime është një alternativë jo toksike e cila jo vetëm ka efektin e çamçakëzit të nikotinës në organizëm , por gjithashtu vjen me një sërë përfitimesh të tjera si alkalinizimin i indeve, të cilat normalisht janë më acide tek duhanpirësit .

 

Ky frut ka gjithashtu aktivitet të konsiderueshëm antimikrobik kundër baktereve si E. coli dhe në Vibrio cholera.

Rezultatet e testit treguan se nuk kishte dallime të konsiderueshme në normat e abstinencës midis grupeve gjatë javëve 9-12, por midis javës së parë dhe të katërt monoksidi i karbonit tek duhanpirësit që kishin marrë lime ishte dukshëm më i ulët, krahasuar me ato që përdorin çamçakëzat e nikotinës .

 

Përbërësit:

1 lime
1 limon
1 lugë çaji sheqer
1 filxhan me ujë
Përgatitija:

1. Shtrydhni lëngun e lime-it dhe limonit dhe shtojini në një filxhan të mbushur me ujë. Hidhni një lugë sheqer dhe përziejeni mirë. Konsumojeni çdo dite pas nje vakti dhe do te shihni se deshira per cigare do t’ju ulet ndjeshem