Lajmet e fundit

Përdorimet E Habitshme Të Qepës: Vetem Duke Shtrydhur Lengun E Qepes Ne Lekuren Tuaj Do Kuroni Kete Semundje

Përdorimet e habitshme të qepës: Vetem duke shtrydhur lengun e qepes ne lekuren tuaj do kuroni kete semundje

Pavarësisht aromës dhe lotëve që shkakton, qepa është një nga ushqimet më të vlerësuara në botë. Qepa është aq e mirë dhe e shëndetshme për njeriun sa ndoshta do të ishte me vend të thuhej “një qepë në ditë i thua mjekut ik.

” Qepët janë të dobishme kundër sëmundjeve dhe baktereve, madje e mbrojnë organizmin nga dëmtimet e qelizave. Kurat e mëposhtme me bazë qepe mund të duken të çuditshme por funksionojnë me të vërtetë.
Kur ftohesh, var një qepë

Zgjidhni një qese rrjetë, futeni qepën në të dhe vareni sa më pranë shtratit. Aroma e qepës do të mbushë dhomën dhe do të çlirojë hundën dhe fytin e bllokuar. Qepa nuk duhet qëruar sepse flavonoidët ndodhen pikërisht në shtresën e jashtme. Kur të zgjoheni në mëngjes, do të habiteni me frymëmarrjen pa probleme që vjen si pasojë e qepës.

Qepa kundër gjakderdhjes nga hundët
Nëse ju del gjak nga hundët, vendosni një copë qepë nën hundë. Qepa do të ndalojë gjakderdhjen menjëherë.
Qepa për gjumë të mirë
Qepa kuron pagjumësinë. Prisni një qepë në dysh dhe nuhateni pesë deri në dhjetë herë përpara se të bini për të fjetur. Për rezultate më të mira, vendoseni qepën në një gotë pranë shtratit dhe do ju zërë gjumi menjëherë.

Qepa kundër mushkonjave
Priteni një qepë në gjysëm dhe vendoseni në një enë të mbushur me ujë. Vendoseni enën pranë vendit të punës apo ndenjes dhe insektet do rrinë larg jush. Një alternativë më e shpejtë është që të lyeni lëkurën e pickuar nga insektet me lëngun e qepës.

Qepa kundër njollave të moshës
Qepët eliminojnë njollat e errëta në lëkurë sepse përmbajnë sulfur dhe acide që shërbejnë si eksfoliantë. Prisni një qepë të kuqe dhe me të fërkoni njollat e lëkurës. Fytyrën shpëlajeni pas 10-15 minutash. Përsëriteni dy herë në ditë dhe do të vini re zhdukjen e njollave.

Qepa kundër dhimbjeve të fytit
Çaji i qepës zbut fytin e lënduar. Përdorni lëkurën e jashtme të qepës dhe zijeni në ujë. Pasi uji të ketë marrë ngjyrën e lëkurës së qepës, hiqeni nga zjarri, lëreni të ftohet dhe pijeni. Pas një ore nuk do të keni më dhimbje.

Kundër dhimbjeve të ciklit
Qepët zbusin dhimbjet e ciklit tek femrat. Ekspertët rekomandojnë konsumin e qepëve të freksëta 4-5 ditë përpara nisjes së ciklit që të keni më pak dhimbje.

Pilafi i djegur
Nëse pilafi që keni gatuar për drekë është djegur pak, atëherë përdorni qepën. Prini një qepë në gjysmë. Njërën gjysmë vendoseni sipër pilafit. Në më pak minuta aroma e djegur do të zhduket

Kundër pickimit të bletës
Nëse bleta ose grenza ju kanë vënë në shënjestër atëherë përdorni lëngun e qepës dhe dhimbja do të zhduket pothuajse menjëherë.

Përmirëson humorin
Qepët përmirësojnë humorin dhe shëndetin mendor. Sulfuri tek qepa kombinohet me proteinat e sistemit dhe stimulojnë prodhimin e aminoacideve në tru. Konsumi i qepëve zbut simptomat e stresit, depresionit dhe problemeve të tjera mendore.

Vetem duke shtrydhur lengun e qepes ne lekuren tuaj do kuroni kete semundje
Per me shume ndjek videon ne vazhdim