Lajmet e fundit

Vajza lind me simbolin ‘Batman” dhe njerëzit e shohin si monstër; Reagimi i nënës së saj po bën namin në rrjet

Advertisement

 

Çdo grua në pritje të ëmbël mezi e pret momentin e parë kur në krahë do të mbajë foshnjen e saj. Por për Carol Fenner, një nënë nga Florida, ai moment do të ishte një rrëmujë ndjesish! Njolla e madhe e zezë në fytyrën e vogëlushes Luna, do ‘shokonte’ nënën e re, duke qenë se të tillë mutacion nuk e kishin gjenetik. Vajza e tyre thjesht do të ishte unike.
Shty’p hapsiren rek.lamuese me poshte per te ndjekur videon ↓↓ artikulli vazhdon..

 

E lindur me një njollë të errët në fytyrë, Luna e cila erdhi në jetë këtë mars, vuan nga një çrregullim gjenetik i njohur si nevus kongjenitale melanocitike, një problem i lëkurës që karakterizohet nga një copëz “anormalisht e errët” në trup. Vajza e pati këtë njollë në fytyrë e në simbolin e një lakuriqi nate, duke ia bërë edhe më të vështirë prindërve, duke parashikuar mjaft mirë problemet që vajza do të kishte në të ardhmen me pamjen e jashtme . Por më shumë se sa kjo, nëna e saj i druhej problemit të melanomës, që i kanosej vajzës së vogël nëse kjo njollë nuk trajtohej. Personat me këtë problem shëndetësor janë në rrezik të lartë për zhvillimin e kancerit në lëkurë. Ndonëse familja vendosi që në muajt e parë që vajza do i nënshtrohej një sërë operacionesh për të hequr copëzën e lëkurës së errët në fytyrë, që i ngjan simbolit Batman, prindërit e Luna Fenner do e kishin të vështirë të merrnin vendimin.

Advertisement

 

“E kemi çuar vajzën në shumë mjekë. Shkuam në Boston, Chicikago dhe Nju Jork duke u munduar të gjejmë zgjidhjen më të mirë “thotë nëna për People! Mjekët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës rekomanduan që Luna t’i nënshtrohej disa operacioneve gjatë katër viteve të ardhshme, por një mjek nga Rusia do të kontaktonte nënën e dëshpëruar për t’i ofruar një zgjidhje më të shpejtë dhe po aq efikase.
Kirurgu rus, Dr. Pavel Borisovich Popov, do të kryejë deri në tetë operacione gjatë 18 muajve dhe vajza e vogël me familjes kanë udhëtuar drejt Rusisë.
Shty’p hapsiren rek.lamuese me poshte per te ndjekur videon ↓↓ artikulli vazhdon..

Advertisement
Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

 

“Të gjithë mendojnë se jam e çmendur që po shkoj në Rusi, por kam bërë shumë hulumtime dhe kam marrë këshilla nga disa mjekë dhe me të vërtetë mendoj se kjo është alternativa më e mirë për Lunën tani,” thotë nëna e re. “Do të jetë një lehtësim i madh nëse funksionon për Lunën. Nuk dua që ajo të lëndohet. Njerëzit pyesin nëse është ngjitëse dhe thonë gjërat me të vërtetë të tmerrshme për vajzën time” Por ato janë gjërat e fundit që nëna e re mendon, kur vendoset para faktit se ajo njollë duhet të zhduket për arsye shëndetësore. Kjo sëmundje e rrallë prek 1.5% të popullsisë botërore e ndonëse kjo vajzë mund të quhet e pafatë ajo sërish buzëqesh dhe është e lumtur që ka dy prindër që e duan aq shumë.

Advertisement