Lajmet e fundit

Vila, makina, familja/ Historia e rrallë, kush është vajza që u lind në fshat dhe arriti të bëhej Pr esidente?

Advertisement

 

Kolinda Grabar-Kitarović është presidentja aktuale e Kroacisë, në detyrë që nga 19 shkurti i vitit 2015. Ajo gjithashtu u bë presidentja më e re në historinë kroate kur mori detyrën në moshën 46 vjeç. Para se të bëhej presidente ajo shërbeu si Ndihmës Sekretare e Përgjithshme për Diplomacinë Publike në NATO, me sekretarët Anders Fogh Rasmussen dhe Jens Stoltenberg.
Lindur në një fshat të vogël në Kroaci, ajo u rrit për të qenë një vajzë ambicioze. Ajo shkëlqeu në studimet e saj dhe mori pjesë në Kursin e Diplomës në Akademinë Diplomatike të Vjenës para se të fitonte diplomën e saj master në marrëdhëniet ndërkombëtare nga Fakulteti i Shkencave Politike në Universitetin e Zagrebit.

 

Pasi filloi karrierën diplomatike, ajo u zgjodh në Parlamentin Kroat dhe më vonë u bë Ministre e Punëve të Jashtme. Gjatë viteve që pasuan, ajo në mënyrë të qëndrueshme u rrit në rangjet politike dhe mbajti poste të ndryshme prestigjioze qeveritare. Me mbështetjen e Presidentit Stjepan Mesić, ajo u bë ambasadore e Kroacisë në Shtetet e Bashkuara, duke zëvendësuar Neven Mimica, në vitin 2008.
Grabar-Kitaroviç u bë këshilltare në departamentin e bashkëpunimit ndërkombëtar të Ministrisë së Shkencës dhe Teknologjisë në vitin 1992 dhe ajo u bashkua me Bashkimin Demokratik Kroat (HDZ) vitin e ardhshëm.
Në vitin 1995, ajo u bë kryetarja e departamentit të Amerikës së Veriut në ministrinë e Jashtme, një post që mbajti deri në vitin 1997. Gjatë kësaj kohe ajo gjithashtu ndoqi kursin e diplomatëve në Akademinë Diplomatike të Vjenës nga 1995 në 1996.

 

Në vitin 1997, ajo u emërua këshilltare diplomatike në ambasadën kroate në Kanada dhe u bë këshilltare e ministrave në tetor 1998. Partia Social Demokratike e Kroacisë (SDP) erdhi në pushtet pas zgjedhjeve të vitit 2000 dhe Ministri i ri i Punëve të Jashtme, Tonino Picula, filloi të largojë të gjithë anëtarët e HDZ-së nga pozita të larta në diplomaci.
Grabar-Kitaroviq u urdhërua të kthehej në Kroaci nga Kanadaja. Shtatzënë në atë kohë, ajo fillimisht refuzoi por duhej të kthehej për shkak të presionit në rritje nga Ministria. Menjëherë pas lindjes ajo aplikoi për bursën Fulbright për të studiuar marrëdhënie ndërkombëtare dhe politikën e sigurisë.

Advertisement

 

Pas marrjes së busës, ajo u transferua në SHBA dhe studioi në Universitetin George Washington gjatë 2002-03. Pas diplomimit, ajo u kthye në Kroaci.
Në zgjedhjet e vitit 2003, ajo u zgjodh në parlamentin kroat, si anëtare e Bashkimit Demokratik Kroat. Nën administrimin e kryeministrit të ri Ivo Sanader, Grabar-Kitaroviç u bë Ministre e Integrimit Evropian.
Në periudhën 2004-05 ajo shërbeu si Kryesuese e Komitetit të Përkohshëm, të themeluar në kuadrin e Marrëveshjes së Përkohshme për Tregtinë dhe Çështjet Tregtare ndërmjet Komunitetit Europian dhe Republikës së Kroacisë.
Ministria e Punëve të Jashtme dhe Ministria e Integrimit Evropian u bashkuan në vitin 2005, pas së cilës u zgjodh Ministre e Punëve të Jashtme. Në këtë pozitë ajo luajti një rol të rëndësishëm në udhëheqjen e Kroacisë në Bashkimin Evropian dhe në NATO.
Nga 2005 në 2008, ajo gjithashtu shërbeu si Kryetare e Delegacionit Kroat në Këshillin e Stabilizim-Asociimit për Zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit ndërmjet Republikës së Kroacisë dhe Komuniteteve Evropiane.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

 

Në vitin 2008, ajo kërkoi ndihmën e Presidentit Stjepan Mesiq për t’u bërë ambasadore në Shtetet e Bashkuara, një pozitë që ajo mbajti deri në korrik 2011. Pastaj u bashkua me Ndihmës Sekretarin e Përgjithshëm për Diplomacinë Publike në NATO dhe shërbeu deri në tetor 2014.
Në mes të 2014 u njoftua se Grabar-Kitarović do të jetë kandidatja zyrtare partisë HDZ. Ajo u ndesh me Ivo Josipoviqin dhe të sapoardhurit Ivan Vilibor Sinçiç dhe Milan Kujundžiç në zgjedhje dhe u shfaq suksesshëm duke u bërë presidentja e parë i zgjedhur e Kroacisë. Ajo u betua në detyrë më 15 shkurt dhe mori detyrën zyrtare më 19 shkurt 2015.
Një zonjë shumë ambicioze, ajo ka disa vite përvojë si politikane dhe diplomate, pasi ka shërbyer si Ndihmës Sekretare e Përgjithshme për Diplomacinë Publike në NATO nga 2011 në 2014. Ajo është gjithashtu gruaja e parë që do të emërohej në atë pozitë.

Advertisement

 

Jeta personale dhe Trashëgimia
Ajo u martua me Jakov Kitarović në vitin 1996 dhe ka dy fëmijë.
Në vitin 2010, një skandal që përfshinte bashkëshortin e saj ndodhi kur u zbulua se po përdorte një makinë ambasade zyrtare për qëllime private. Ministri Jandroković filloi një hetim të brendshëm për shkak të përdorimit të paautorizuar të makinës zyrtare të Jakov Kitarović. Kolinda Grabar-Kitarović pastaj pagoi për të gjitha shpenzimet që ndodhën për shkak të përdorimit të paautorizuar të makinës së bashkëshortit të saj.

Advertisement