Lajmet e fundit

E kush e kishte menduar qe Arrat sherojne kete pro.blem qe prek pothuajse te gjithe njerezit qe jane mbi 40 vjec…!!

Advertisement

 

Ashtu si pjesa më e madhe e frutave të thata, edhe arrat janë një prej ushqimeve më të dobishme, të cilat mbajnë nën kontroll nivelin e kolesterolit dhe shmangin rre.ziqet ka.rdiova.skulare.
Sigurisht, është e nevojshme që arrat t’i bëni pjesë të një diete të ekuilibruar.
Shtγ’p hapsiren rek.lamυese me pσshte per te ndjekυr videσn ↓↓ artikυlli vazhdσn..

 

Sipas ekspertëve, konsumimi i 40-80 gram arra në ditë, ka dhënë efekte pozitive në uljen e kol. esterolit të ke.q dhe ka ruajtur pothuajse të pandryshuar kolesterolin e mirë.
Arra gjithashtu përmban sasi të mëdha të vitaminës E, e cila, në sinergji me të njëjtën argininë dhe me yndyrnat si Omega 3, ndihmon për të luf.tu.ar formimin e pllakave ater. oskl. erotike. Prania e fibrave tek arrat gjithashtu favorizon dhe ndjenjën e ngopjes.
Shtγ’p hapsiren rek.lamυese me pσshte per te ndjekυr videσn ↓↓ artikυlli vazhdσn..

Advertisement
Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

 

Sipas një studimi nga “American Journal of Cli nical Nut rition”, konsumimi i 42.50 gram arra në ditë, gjashtë ditë në javë për një muaj, mund ta zvogëlojë kol. esterolin në total me 5.4% dhe kolesterolin e ke.q me 9.3%.
Por mirë është të mos e ekzagjeroni me konsumimin e tyre. Arrat janë të mira për zem.rën, por duke qenë të pasura me kalori, është mirë që të mos i kaloni gramët e këshilluara.

Advertisement
Advertisement