Lajmet e fundit

Për shkak të tij, japonezët janë të shëndetshëm dhe jetojnë më gjatë: 10 këshilla të arta nga një mjek i famshëm…!!

Advertisement

 

Dr. Hinohara nuk besonte kurrë se një dietë e shëndetshme ishte vendimtare për një jetë të gjatë. Mund të thuhet se doktor Shigeaki Hinohara është përgjegjës për jetëgjatësinë e popullit japonez, sepse këshillat e këtij mjeku japonez kanë kontribuar shumë që kombi i tij të jetojë i lumtur dhe me cilësi. Ai vdiq më 18 korrik 2017, në moshën 105-vjeçare dhe i la një trashëgimi mbarë botës me njohuri të vlefshme për sekretin e pakuptueshëm të jetës së gjatë. Dëshironi të jetoni deri në njëqind në gjendje të mirë, me një trup dhe shpirt të shëndetshëm? Është e mundur – e tregoi me shembullin e tij!
Shtγ’p hapsiren rek.lamυese me pσshte per te ndjekυr videσn ↓↓ artikυlli vazhdσn..

 

Hinohara gjithashtu ndihmoi në krijimin e sistemeve mjekësore që i bënë japonezët një nga kombet më jetëgjatë në botë. Pothuajse deri në vdekjen e tij, Dr. Hinohara punoi në një spital, duke trajtuar pacientë dhe duke u dhënë mësim studentëve të kolegjit. Këtu janë 10 këshillat e tij të arta për të arritur një jetë të gjatë, të shëndetshme dhe cilësore:
1. Energjia vjen nga ndjenja e mirë, jo nga ushqimi i shëndetshëm dhe shumë gjumë
“Të gjithë e mbajmë mend se si fëmijë, kur argëtoheshim, shpesh harronim të hanim apo të flinim. Besoj se mund ta mbajmë këtë qëndrim edhe si të rritur – është më mirë të mos e lodhim trupin me shumë rregulla, si dreka dhe gjumi”, shpjegon Dr. Hinohara.

 

2. Kujdes nga obeziteti Doktoresha Hinohara ka theksuar vazhdimisht se të qindtat përjetohen nga njerëz që nuk janë mbipeshë, ndaj duhet t’i kushtoni vëmendje peshës dhe gjendjes tuaj fizike. Nuk duhet të rëndojmë veten me ushqime, por gjithsesi duhet të kemi kujdes që të mos hamë tepër. Për shembull, për mëngjes ai pinte kafe, një gotë qumësht dhe lëng portokalli me një lugë çaji vaj ulliri. Ai besonte se ky vaj ishte i shkëlqyer për enët e gjakut dhe lëkurën. Ai hante qumësht dhe biskota për drekë dh e shpesh e anashkalonte drekën kur ishte shumë i zënë. Ai ha perime, peshk dhe oriz për darkë. Ai hante mish viçi dy herë në javë.
Shtγ’p hapsiren rek.lamυese me pσshte per te ndjekυr videσn ↓↓ artikυlli vazhdσn..

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

 

3. Planifikoni përpara
Hinohara kishte gjithmonë një orar të plotë për vitin e ardhshëm dhe madje kishte planifikuar më shumë për të ardhmen. Pra, siç tha ai, me të vërtetë e priste Olimpiadën në Tokio 2020. Fatkeqësisht nuk i përjetoi, por qëndrimi i tij ndaj jetës dhe planeve tregon se sa optimist ka qenë, gjë që është edhe një artikull shumë i rëndësishëm për jetëgjatësinë.
4. Nuk keni pse të tërhiqeni nëse nuk dëshironi
“Pas 65 vitesh fillova vullnetarizmin. Unë i mësoj dhe i vizitoj pacientët, edhe 18 orë në ditë, dhe më pëlqen çdo minutë e punës sime”, tha Hinohara. Nëse burri me ende dëshiron të punojë, le të punojë. Nëse ai nuk dëshiron, le të tërhiqet dhe t’i përkushtohet asaj që dëshiron të bëjë.Shtγ’p hapsiren rek.lamυese me pσshte per te ndjekυr videσn ↓↓ artikυlli vazhdσn..

Advertisement

 

5. Ndani njohuritë dhe aftësitë me të tjerët
Hinohara jepte rreth 150 leksione në vit. Ai i mësoi të gjithëve – nga fëmijët e shkollës deri te biznesmenët dhe mjekët seriozë. Ai gjithmonë qëndronte në këmbë ndërsa fliste, dhe leksionet e tij ndonjëherë zgjasnin 90 minuta. Ai thoshte se qëndrimi e bënte të fortë.
6. Mos besoni gjithçka që thotë doktori
Dr. Hinohara besonte se mjekët nuk mund të kuronin çdo sëmundje dhe çdo pacient. Ai sugjeroi që kur një mjek të përshkruante terapi ose një ekzaminim, ta pyesni nëse do t’ua rekomandonte të njëjtën gjë të afërmve të tij.
Nëse përgjigja është jo, përse ta vendosni veten në stres dhe vuajtje të panevojshme? Ai besonte se kafshët dhe muzika kanë një ndikim të madh në shërim, shumë më tepër sesa mendon mjekësia.
Lexo lajmin e plote me poshte …

Advertisement

Advertisement