Lajmet e fundit

Si të largoni lëngjet e tepërta nga trupi – këmbët nuk do të jenë më të fryra

Advertisement

 

Mbajtja e ujit në trup është një problem serioz tek gratë shtatzëna, personat joaktivë dhe personat që konsumojnë drogë. Si rezultat i mbajtjes së ujit, ju dukeni më të trashë, zhvilloni ënjtje dhe shtoni peshë.
Për fat të mirë, arsyet për këtë janë të njohura dhe mund të zgjidhen lehtësisht. Një nga shkaqet kryesore është natriumi i tepërt. Nëse hani ushqime që përmbajnë shumë kripë, uji do të mbahet më lehtë në trupin tuaj, veçanërisht nëse nuk pini ujë të mjaftueshëm për të larë kripën.
Shtγ’p hapsiren rek.lamυese me pσshte per te ndjekυr videσn ↓↓ artikυlli vazhdσn..

 

Kur konsumoni shumë kripë, trupi juaj mbledh ujë për të ruajtur ekuilibrin e tij natyror. Një dietë e pasur me natrium mund të rrisë qelizat e ujit deri në 20 herë.
Një zgjidhje e thjeshtë për këtë është të hani më pak ushqime të përpunuara dhe më shumë ushqime natyrale. Makaronat, supat e blera në dyqane dhe madje edhe perimet e ambalazhuara janë të pasura me natrium, ndaj hani perime të freskëta dhe supë shtëpie dhe zëvendësoni kripën e zakonshme me kripën e Himalajës. Nëse jeni pickues për kripën, konsumoni kalcium, i cili zvogëlon sasinë e kripës dhe gjendet tek domatet, agrumet dhe pjepri.
Shtγ’p hapsiren rek.lamυese me pσshte per te ndjekυr videσn ↓↓ artikυlli vazhdσn..

Advertisement

 

Mungesa e magnezit mund të shkaktojë “akumulimin” e ujit të tepërt në organizëm. Trupi ynë përdor magnez në pothuajse të gjitha proceset, ndaj është e rëndësishme të marrim sa më shumë që të jetë e mundur. Avokadot, arrat, drithërat, spinaqi, kosi dhe perimet jeshile janë vetëm disa nga ushqimet e pasura me magnez që duhet të përfshini në dietën tuaj.
Dehidratimi është gjithashtu një shkak i mbajtjes së ujit në trup. Kur nuk pini mjaftueshëm ujë, trupi juaj përpiqet të sigurohet që ka ujë të mjaftueshëm në trupin tuaj dhe për këtë arsye nuk i dëbon lëngjet. Zgjidhja është të pini më shumë ujë dhe nëse nuk mund ta konsumoni me forcë, provoni të konsumoni më shumë perime dhe fruta.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

 

Dhe karbohidratet janë fajtorët e mëdhenj në rritjen e peshës tuaj për shkak të mbajtjes së ujit. Nëse për darkë keni ushqim të ëmbël, niseshte, makarona ose pije me sheqer, kjo do të çojë në një rritje të shpejtë të sheqerit në gjak dhe për shkak të kësaj, trupi do të lëshojë insulinë. Nivelet e larta të insulinës mund të përmbajnë natrium dhe lëngje që mbajnë ujin në trup.
Shtγ’p hapsiren rek.lamυese me pσshte per te ndjekυr videσn ↓↓ artikυlli vazhdσn..

 

Çrregullimet hormonale mund të luajnë një rol të rëndësishëm edhe në problemet me ujin e grumbulluar.Disa hormone tek femrat dalin në pah gjatë ciklit menstrual, ndaj atëherë duhet t’i kushtoni vëmendje ushqimit.
Konsumoni ushqim të pasura me fibra si drithërat, farat e lirit etj. Në këtë mënyrë pastron traktin urinar, pastron zorrët dhe largon lëngjet e tepërta.

Advertisement
Advertisement