Lajmet e fundit

“Bleva FËMIJËN 30.000 MARKË”: Pas 40 vitesh u shfaq një rrëfim tronditës i BABIT, gruaja gjeti edhe një motër BINJAKE

Advertisement

 

“Bijë, unë do të vdes së shpejti dhe është koha që ju të dini të vërtetën e vërtetë.” Të adoptuam, por jo ligjërisht, të bleva pas lindjes për 30 mijë marka. Ju lutem më falni dhe gjeni prindërit e mi të vërtetë dhe motrën binjake”.
Detajet e historisë mallëngjyese të Nishit dhe Aleksinacit kanë dalë në pah, dhe bëhet fjalë për binjakët e ndarë dhe takimin e tyre të mëpasshëm. Një mik i familjes tregoi atë që ndodhi gjatë gati katër dekadave të fundit.
Shtγ’p hapsiren rek.lamυese me pσshte per te ndjekυr videσn ↓↓ artikυlli vazhdσn..

 

-Këto ditë filloi sërish historia e foshnjave të zhdukura në Serbi dhe më ka goditur veçanërisht historia e dosjeve të zhdukura nga spitali në Aleksinac. Vendosa t’ju tregoj një histori prekëse për njerëzit, fatet e të cilëve u ndërthurën ndërkohë – thotë bashkëbiseduesi për Kurir.
– Shoku im lindi në Aleksinac në vitin 1981 dhe lindi binjakë. Mirëpo, pas lindjes i kanë thënë se njëra foshnje nuk ka mbijetuar, por tjetra është mirë. Ata i thanë: “Ke edhe një fëmijë, qofsh i lumtur që je mbijetuar.” Vitet kaluan, por nëna dukej se e kishte parandjenjë se vajza tjetër ishte ende gjallë. Dyshimet e para nisën të shfaqen kur ajo mori thirrje për vaksinimin e dy vajzave të saj, por edhe thirrje për shkollën. Gjatë gjithë kohës ajo shpjegonte se fëmija i saj i dytë kishte vdekur – shton ajo.

 

Sipas bashkëbisedueses sonë, kur ka kërkuar për të ndjerin ka mbetur e shokuar.
– Nuk e gjetën dot të ndjerin, nuk kishte dëshmi se vajza tjetër kishte vdekur. Më pas kjo familje filloi betejën për të vërtetën – thotë burimi.
Fati i kapi gishtat e Nishit, kur pothuajse në të njëjtën kohë motra tjetër binjake mori vesh të vërtetën.
Shtγ’p hapsiren rek.lamυese me pσshte per te ndjekυr videσn ↓↓ artikυlli vazhdσn..

Advertisement

 

– Një çift nga Nishi, të cilët nuk mund të bënin fëmijë, i thanë vajzës se ishte birësuar, por ajo nuk e dinte se ishte e vjedhur. Në vitet tetëdhjetë të shekullit të kaluar, procesi i birësimit të fëmijëve ishte i ndërlikuar dhe është e qartë se ekzistonte një sistem i përpunuar ivjedhjes së foshnjave. Kështu që ky njeri që është nga një familje e respektuar vendosi të blejë një fëmijë. Siç ka pranuar më vonë, përveç 30 mijë markave, ka dhënë si pjesë edhe një derr të pjekur dhe një litër raki – thotë burimi.
Sot vajza e vjedhur është një biznesmene e suksesshme dhe jeton jashtë vendit dhe në Nish. Pas gati katër dekadash, nëna dhe motrat e vërteta janë sërish bashkë.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

 

– Ishte një takim emocionues dhe prekës. Mirëpo vajza e vjedhur gjeti forcën t’i thotë: “Ti je nëna ime biologjike dhe nuk të shoh si nënë. “Nëna ime është në Nish dhe më ka rritur”.
– Ata ende qëndruan në kontakt. Vajza tjetër ka dy fëmijë, ndaj vjen tezja në ditëlindjen e tyre – thotë bashkëbiseduesi ynë.
Ai sqaron se kjo familje nuk e ka denoncuar rastin në Komisionin për Foshnjat e Zhdukura dhe as që kanë dashur ta raportojnë në media, por se ka nisur një hetim, i cili është ndërprerë për shkak se mjeku që ka kryer lindjen, si dhe të tjera. të dyshuarit e mundshëm në atë kohë vdiqën, ndërkohë. Konfirmimi i rrëmbimeve

 

Kryetarja e komisionit qeveritar për foshnjat e zhdukura, Radisha Pavloviq, thotë për Kurir se ky rast është vetëm një konfirmim se foshnjat janë rrëmbyer në Serbi.
– Këto ditë mësojmë se në Aleksinac në periudhën 1976-1985 janë zhdukur 29 dosje për adoptim të foshnjave. Zbulimet për falsifikimet e vjedhjeve të foshnjave dhe pjesëmarrjen e pushtetarëve vendas në këto rrëmbime janë tronditëse. Një nga zbulimet është se një burrë (38) nga një fshat afër Aleksinacit ka dëshmi të forta se ai ishte një nga foshnjat e rrëmbyera dhe se ai ishte shitur te një familje nga rrethina e Aleksinacit. Prandaj nuk më befason një rast tjetër nga ky qytet – thotë Pavloviq, të cilin sigurimi policor e ka ndjekur për shkak të kërcënimeve.

Advertisement
Advertisement