Lajmet e fundit

Vajza e saj lindi para kohe, dhe mjekët po humbisnin shpresat – ky ushqim i shpëtoi jetën

Advertisement

Kur vajza Isabella lindi para kohe me një peshë trupore më të vogël se një shishe Coca Cola, mjekët i dhanë asaj mundësinë më të vogël për të mbijetuar.
Por pavarësisht prognozës së keqe, vajza e vogël bëri një rikuperim të jashtëzakonshëm, pas së cilës një produkt i thjeshtë kuzhine i shpëtoi jetën. Mamaja Kimberly Phillips lindi Isabelën pasi uji i saj shpërtheu papritur në javën e 23-të të shtatzënisë.
Shtγ’p hapsiren rek.lamυese me pσshte per te ndjekυr videσn ↓↓ artikυlli vazhdσn..

Duke marrë parasysh se ajo peshonte 540 gram, mjekët kishin frikë se ajo nuk do të mbijetonte për shkak të lëkurës së saj jashtëzakonisht të ndjeshme. Ata përdorën vaj kokosi në lëkurën e saj për ta mbrojtur atë nga bakteret potencialisht vdekjeprurëse.
“Ajo ka lindur shumë herët dhe lëkura e saj ende nuk ishte përshtatur me kushtet e jashtme, por me jetën në mitër. Lëkura e saj nuk ishte e zhvilluar, ishte shumë e hollë”, tha doktor Tobias Strunk për Daily Mail.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

Në një vit, Isabella tashmë 16-muajshe e shëndoshë, dëshmoi se ishte një mërzitëse e vogël dhe i mahniti mjekët. Studiuesit besojnë se vaji i kokosit i shpëtoi jetën vajzës. Ata zbuluan se produkti mund të mbrojë lëkurën edhe të më të rinjve.
“Ne kryem një studim pilot që tregoi se vaji i kokosit përmirëson gjendjen e lëkurës tek foshnjat jashtëzakonisht të lindura para kohe,” tha Dr. Strunk.

Advertisement
Advertisement