Lajmet e fundit

NJË SEKRET 5000 VJEÇ! 3 LLOJE DIETET QË ELIMINON SËMUNDJET

Advertisement

 

Shëndeti i organizmit mbahet më lehtë me një dietë të duhur dhe pikërisht kjo është pjesë përbërëse e parandalimit të pothuajse të gjitha sëmundjeve.
Për më shumë se 5000 vjet, murgjit indianë respektuan thellësisht trupin e tyre dhe punuan për të ruajtur shëndetin, sepse besonin se në këtë mënyrë mund të ndihmonin edhe zhvillimin shpirtëror.
Për mijëra vjet, ata kanë mbledhur të gjitha këshillat për t’i mbajtur për brezat e ardhshëm.
Ai koleksion mbi shëndetin dhe shërimin, ne e njohim sot si Ayurvedi, domethënë “njohuri e jetës”.

 

Ayurveda bazohet në tre dosha, energji psikofizike, të cilat kontrollojnë funksionet e trupit:
Vata – kontrollon funksionet që lidhen me lëvizjen si qarkullimi, frymëmarrja, rrahjet e zemrës etj.

 

Pitta – kontrollon përbërjen metabolike të trupit.
Kapha – kontrollon rritjen dhe stabilitetin e trupit.
Lloji Vata nuk mund të tolerojë të ftohtin
Lloji Vata – trup i hollë dhe i lehtë, i gjatë, këmbësor i shpejtë. Ata nuk e tolerojnë të ftohtin. Ata flenë keq dhe lodhen shpejt. Ata shqetësohen shumë. Ata kanë lëkurë të thatë, flokë të thatë dhe djersitje të reduktuar. Ata ndjejnë uri në distanca të parregullta. Ata janë të prirur për artrit, kocka të brishta, astmë, fryrje dhe gazra.

Advertisement

 

Lloji Pitta – ndërtimi dhe forca mesatare. Mendje e mprehtë, përqendrim i mirë. Oreks i fortë dhe tretje. Ata nuk e pëlqejnë motin e nxehtë. Lëkura dhe çehre e zbehtë. Djersin tepër. Të prirur ndaj skuqjeve, akneve, acidit të stomakut.
Lloji Kapha – fizikisht i fortë dhe i ashpër. Ata shpesh flenë. Tretje e ngadaltë. Tendenca për të fituar peshë. Ata nuk e pëlqejnë motin e lagësht. Lekure e yndyrshme. Të prirur ndaj ftohjes, problemeve të frymëmarrjes, alergjive.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

 

Nëse jeni tip Vata:
Shmangni – ushqimet e ftohta dhe të ngrira, ushqimet e papërpunuara, pijet e gazuara, ushqimet e thata, kafeina, drithërat.
Hani – supë të nxehtë dhe perime, vezë, djathë, qumësht, kos, peshk, ullinj, avokado.
Nëse jeni tip Pitta:
Shmangni – domatet, specat djegës, hudhrën, rrepkën, vezët, ushqimet e detit. Xhenxhefil, piper i zi.
Hani – karrota, tranguj, brokoli, selino, kunguj të njomë. Rrush, shalqi, pjepër, qershi, avokado, mango, kokos. Koriandër, shafran, vaj ulliri.
Nëse jeni tip Kapha:
Shmangni – portokallet, bananet, avokadot, ananasin, pjeshkët, fiqtë, pjepërin, shalqinin, orizin, grurin.
Hani – mollë, dardha, shegë, boronicë, xhenxhefil, mustardë, pulë, fruta deti, vezë.

Advertisement
Advertisement