Lajmet e fundit

Pas 35 vitesh martesë dhe dy fëmijëve, u çmenda: lashë gjithçka dhe gjeta një grua të re dhe më pas ajo më bëri…

Advertisement

Kur njeriu çmendet në pleqëri… “Unë dhe gruaja ime ishim të martuar për 35 vjet. Kemi kaluar shumë së bashku. Kemi fëmijë të bukur, një djalë dhe një vajzë. Ata janë të dy të punësuar dhe të martuar lumturisht – e gjitha kjo falë gruas sime, e cila ka punuar me zell për t’i rritur ata gjatë gjithë këtyre viteve.

Advertisement

Pas daljes në pension, gruaja ime dhe unë vendosëm të investonim kursimet tona të vogla në një biznes të ri. Rezultati i tejkaloi të gjitha pritjet tona: ne kurrë nuk kemi fituar kaq shumë para në jetën tonë, pothuajse u çmendëm nga gëzimi. Tani ne dhe fëmijët tanë u kujdesëm. Nuk kishte nevojë të punoja përsëri. Thjesht kuptova se ishte koha ta shijoja.

Bleva një makinë të re, fillova të shkoja në evente prestigjioze, të rejat dëgjonin me vëmendje ato që thosha, ato silleshin gjithmonë rreth meje. Ndjehem sikur u largova, por nuk më interesonte – ti jeton vetëm një herë dhe tani ishte koha ime. Kam shpenzuar kudo, jam takuar me një milion njerëz të ndryshëm, më së paku kam qenë në shtëpi. pastaj takova Dankën.

Ajo ishte përmbushja e të gjitha fantazive të mia: pikërisht lloji i gruas që ëndërroja. Kam humbur kokën mbi të brenda natës. Danica kishte vetëm një kusht – të martohej. Vendosa të takoj familjen e saj. Unë shkova në darkë me të, por edhe nëna e saj (që ishte brezi i gruas sime).
Nëna e saj foli se si Danka e humbi mendjen për mua, se donte të martohej dhe se nuk kishte takuar kurrë një burrë si unë. E gjithë kjo histori funksionoi për mua në një mënyrë të mahnitshme. Në fund të mbrëmjes, unë dhe Danka vendosëm që të divorcoheshim dhe të martoheshim me të.
Duke u kthyer në shtëpi pas darkës me Dankën, po përballesha me të gjitha arsyet e mundshme për t’u divorcuar nga gruaja ime. Isha aq i magjepsur pas Dankës sa fillova të urreja gruan time. Kur erdha në shtëpi, nisa një debat banal ku e akuzova se ishte në një lidhje me priftin tonë, “përse tjetër do të shkonte gjithë kohën në kishë?”.
Ajo vetëm më shikoi, dhe më pas me qetësi më tha: “E shoh që këtu nuk bëhet fjalë për mua. Duhet të kesh humbur kokën pas asaj bionde të re që është mbi ty. Nuk mund ta besoj se e ke rënë në sy!”.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

Ajo u paketua me qetësi dhe u largua po atë ditë nga shtëpia jonë. Ajo merr vetëm gjërat më elementare me vete. Fëmijët u përpoqën të na qetësonin, por as unë nuk dëgjova. Divorci erdhi menjëherë. Ish-gruaja ime tani nuk bëri asnjë problem për divorcin. Së shpejti u martova me një Danka.
Pikërisht dy javë në martesën time të re u ndjeva si mbret. Në krah kisha një grua të re dhe të dëshirueshme. Dhe pastaj fillova të vërej se si e shikojnë burrat, si i përgjigjet pamjes së tyre, si fle deri në mesditë, si nuk bën asgjë, se si nuk ka asnjë interes përveç grimit dhe krehjes…

Por tani është tepër vonë. Pak nga pak jeta ime po kthehet në ferr. Më mungon gruaja ime e parë, vëmendja e saj, gatimi, mirësia… Çdo ditë ndjej se kam bërë një gabim të madh, por kam frikë t’ia përmend dikujt.
Me kalimin e kohës, ndalova së komunikuari me ish-gruan dhe fëmijët e mi. Tani ndihem si i burgosur në shtëpinë time. Kuptova se çdo gjë ka kohën e vet. Koha ime po kalon dhe rrjedha e Dankka po vjen. Ka kohë që nuk ia plotësoj dot të gjitha dëshirat në shtrat.
Nuk kemi tema të përbashkëta për bisedë. Do të jepja gjithçka që kam për ta kthyer kohën pas. Sa bukur ishin të gjitha gjërat përveç gruas që është brezi im. Tani i kam shumë zili çiftet që kanë kaluar të gjitha periudhat e vështira dhe kanë qëndruar bashkë, dështova”.

Advertisement
Advertisement