Lajmet e fundit

PSE DUHET TË LYJNI DISA BAJAME NË UJË ÇDO MBRËMË?

Advertisement

 

Të gjithë dietologët rekomandojnë që të konsumoni të paktën disa bajame çdo ditë, por vlerat ushqyese të tyre rriten nëse i lini të njomur në ujë gjatë natës.
Bajamet e njomura në ujë kanë një sasi shumë më të madhe të përbërësve të shëndetshëm.
Kështu, trupi thith ushqimin e tyre, vitaminat dhe mineralet shumë më mirë, dhe tretja gjithashtu përmirësohet.

 

Për më tepër, ato janë shumë më të shijshme se bajamet e thata.
Bajamet e njomura në ujë kanë më shumë vitaminë B dhe enzima, janë një burim i mirë i kaliumit, fibrave dietike, proteinave dhe yndyrave të shëndetshme.

Advertisement

 

Bajamet përmbajnë kalcium dhe hekur, domethënë një tufë antioksidantësh.
Bajamet e njomura janë gjithashtu një aleat i shkëlqyer nëse po përpiqeni të humbni peshë.
Si t’i përgatisim ato?

 

Është mirë që në një enë të thellë të vendosni rreth 250 gramë bajame dhe t’i hidhni ujë të nxehtë. Pas 12 orësh kullojeni ujin dhe shtoni 2 lugë çaji kripë.
Mbushni enën me ujë të nxehtë përsëri dhe lëreni të qëndrojë për 12 orë të tjera.

Advertisement
Advertisement