Lajmet e fundit

USHQIMET QË LARGOJNË LËNGJET E TEPËRT NGA TRUPI DHE RREGULLOJNË SHTYPJEN E GJAKUT NE TRUP…

Advertisement

 

Nëse mbajtja e ujit në trup ose presioni i lartë i gjakut është problem për ju, duhet të përfshini ushqime që kanë efekt diuretik në dietën tuaj.
Kjo listë e ushqimeve do t’ju çlirojë nga lëngjet e tepërta në trup, do të përshpejtojë humbjen e peshës dhe do të reduktojë presionin e lartë të gjakut.

1. Tërshërë
Ky ushqim është ushqimi më i mirë për humbje peshe. Thekonet e tërshërës do t’ju ndihmojnë të largoni lëngjet e tepërta nga trupi.

2. Limon
Jo vetëm që do ta bëjë ujin e thjeshtë të shijojë më mirë, lëngu i limonit mund të ndihmojë gjithashtu me presionin e lartë të gjakut dhe probleme të tjera shëndetësore.

 

3. Brokoli
Edhe pse nuk është një nga produktet e preferuara për shumë, lakrat e Brukselit janë jashtëzakonisht të shëndetshme dhe të dobishme në luftën kundër peshës së tepërt.

4. Xhenxhefil
Është vërtet e vështirë të renditësh të gjitha përfitimet shëndetësore të kësaj barishte me një aromë të veçantë. Ndër të tjera, xhenxhefili gjithashtu ndihmon në largimin e lëngjeve nga trupi dhe forcon imunitetin.

5. Uthull molle
Ky është një tjetër produkt që me siguri e keni gjithmonë në kuzhinë dhe është shumë i shëndetshëm dhe ka shumë përdorime të dobishme, si për ruajtjen e shëndetit ashtu edhe për mirëmbajtjen e shtëpisë. Uthulla e mollës stimulon trupin të pastrohet dhe të largohet nga lëngjet e tepërta.

Advertisement

 

6. Panxhari

Kjo perime është një diuretik i shkëlqyer, dhe gjithashtu përmban antioksidantë që mbrojnë trupin nga efektet e dëmshme të radikalëve të lirë.

7. Lakra
Një tjetër diuretik që mund ta hani në shumë mënyra dhe do t’ju sigurojë gjithmonë sasi të konsiderueshme substancash shëruese.

8. Lëng boronicë
Këto kokrra të shijshme janë të shkëlqyera për shëndetin e traktit urinar, ndihmojnë funksionimin e veshkave dhe veprojnë si një diuretik natyral.

9. Majdanoz
Ky produkt është një mënyrë e shkëlqyer për të pastruar trupin nga substancat e dëmshme dhe për të forcuar imunitetin.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

 

10. Pije me kafeinë
Kafeja, çaji dhe pijet e tjera që përmbajnë kafeinë janë diuretikë të shkëlqyeshëm, është e rëndësishme vetëm ta merrni me moderim.

11. Domate
Ky frut është një diuretik i fuqishëm dhe do t’ju ndihmojë të reduktoni fryrjen.

12. Shalqini
Kur kjo perime e shijshme është në stinë, mos harroni të shijoni më shpesh kafshimet e saj me lëng – shalqiri është një nga mënyrat më të mira për të hequr qafe lëngjet e tepërta dhe për të përshpejtuar procesin e humbjes së peshës.

 

13. Uji
Nëse merrni rregullisht lëngje në trupin tuaj, metabolizmi juaj do të jetë më i shpejtë dhe do të shpëtoni më lehtë nga fryrja.

14. Kastravec
Kjo perime, ashtu si shalqini, përbëhet kryesisht nga uji dhe për këtë arsye është e dëshirueshme që ta keni sa më shpesh në tryezën tuaj.

15. Qepë
Ky produkt pastron trupin në shumë mënyra, prandaj sigurohuni që ta përfshini në menunë tuaj.

Advertisement

16. Karrota
Edhe pse njihet për një efekt pozitiv në shikim, karotat janë gjithashtu një diuretik i shkëlqyer.

Advertisement