Lajmet e fundit

Ja se cfarë thotë Mjeku i famshëm : Që një grua të jetë e shëndetshme dhe e dobët, duhet ta pijë këtë çdo mëngjes…

Advertisement

 

Dr. Emir Solakovic këshillon se cili, sipas tij, është mëngjesi më i mirë për gratë dhe cili për burrat.
– Zgjohem rreth pesë e gjysmë, më mjaftojnë 6 orë për të fjetur. Njerëzit që flenë më shumë se 6 orë kanë një problem. Nuk është normale të flini më shumë se 6 orë. Trupi zgjohet pas 6 deri në 7 orë, nëse funksionon normalisht.

 

Nëse nuk mund të flini, diçka po ndodh: ose jeni duke punuar shumë, ose jeni të stresuar, ose keni një sëmundje. Njerëzit e trashë janë pacientë. Ata që janë obezë kanë më shumë gjasa të sëmuren.
Unë kurrë nuk kam parë një burrë të trashë të hajë mëngjes. Ai e anashkalon mëngjesin. Gjithmonë diçka për të ngrënë, diçka jo të shëndetshme. Kur ha, ha sikur po hidhet në shpellë. Ajo lëviz vetëm nga makina në shtëpi. Ai ha shumë dhe nuk ushtron, dhe shton në peshë.
Një mëngjes ideal për një grua është: Sapo të zgjohet në mëngjes, pini ndonjë çaj. Lan ato toksina që grumbullohen gjatë natës. Më pas merrni vezë. Për femrat, mëngjesi ideal është vezët e fërguara me 3 të bardha veze dhe një vezë të plotë. Janë 10 gram proteina.

Advertisement

 

Dhe për meshkujt: vezë të skuqura me 5 të bardha veze dhe një vezë të plotë. Yndyrnat duhet të merren sepse janë të nevojshme për organizmin. Nëse dëshironi yndyrna të shëndetshme, mos ngurroni të hidhni pak vaj ulliri sipër vezëve të fërguara. Lëkura, vetullat, flokët, thonjtë tanë janë bërë nga këto proteina. Dhe pa bukë. Hani këtë çdo ditë.
Truri juaj ka nevojë për sheqer për t’u ushqyer, por cili? Ju rekomandoj të gatuani tërshërë dhe të shtoni disa kubikë çokollatë të zezë, më pas të vendosni pak kumbulla të thata. Për këtë mëngjes, trupi do të thotë: Faleminderit që ma dhatë këtë.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

 

Trupi e do tërshërën sepse është e vetmja substancë nga të gjitha ushqimet që ka të njëjtën substancë si qumështi i gjirit. Mos hani thekon, është plehra. Është vetë sheqeri. Gatuani tërshërë të pastër ose tërshërë si gruri që gatuani.
Pas kësaj, ju mund të pini rehat kafe të zezë pa sheqer dhe ajo do t’ju zbrazë zorrët. Vetëm atëherë jeni gati për këtë punë. Do të mund të punoni për 6 orë pa asnjë problem. Trupi juaj duhet të funksionojë mirë.

 

Dhe nëse hani një kifle, është njësoj sikur të hani sheqer. Tupi nuk do ta dijë se keni ngrënë një kifle, ai e tret atë si sheqeri. Sa më e bardhë të jetë buka, aq më shumë mbeturina është. Buka me fara është e mirë dhe e shëndetshme, por buka e zezë e vërtetë. Pa ngjyra dhe aksesorë. Por maksimumi 2 copë. Buka e bardhë nuk ka asgjë që ju nevojitet!

Advertisement
Advertisement