Lajmet e fundit

Një komshi më dha këtë truk dhe që atëherë, para se të udhëtoj në rrugë, gjithmonë..

Advertisement

Ndoshta keni qenë larg shtëpisë tuaj për një kohë të gjatë dhe kur ktheheni në shtëpi, mund t’ju kruhet hunda edhe nga dera e përparme për shkak të erës së pakëndshme që përhapet në shtëpinë tuaj.
Shumë njerëz nxitojnë menjëherë në frigorifer për të kontrolluar nëse diçka është thyer apo prishur. Megjithatë, burimi i erës së pakëndshme nuk është aty, por në një vend krejtësisht tjetër – në kanalizim!

Sifoni nën lavaman është një nga vendet më të pafalshme. Nëse nuk pastrohet rregullisht, yndyrat dhe mbeturinat e ushqimit grumbullohen. Edhe nëse nuk është i bllokuar, kalimi i ujit është i vështirë. Kur përdorni lavamanin çdo ditë, problemi nuk lind sepse papastërtia e grumbulluar përmbytet rregullisht me ujë.
Megjithatë, nëse nuk e përdorni për një muaj ose më shumë, uji në sifon avullon dhe të gjitha depozitat në tub do të fillojnë të përhapin aromën e tyre të pakëndshme fillimisht në kuzhinë (banjo) dhe më pas në pjesën tjetër të banesës. .

Advertisement

Ky problem mund të zgjidhet në dy mënyra. Është më mirë, natyrisht, të pastroni rregullisht tubat vetë ose me ndihmën e një hidraulik. Kjo do t’ju kursejë shumë telashe në të ardhmen. Nëse nuk keni kohë dhe dëshirë për një operacion të tillë, thjesht mund të hidhni pak vaj luledielli në lavaman. Ky truk i madh është nga një mik shumë i dashur në vendin fqinj.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

Në fillim nuk besoja se do të më zgjidhte problemin, por para udhëtimit të radhës vendosa ta provoja, derdha vaj në lavaman (meqë ra fjala, kjo vlen edhe për sifonin në banjë dhe në tualet) dhe kur u ktheva pas një muaji – për mrekulli, era e pakëndshme ishte zhdukur, nuk kishte!
Vaji formon një lloj shtrese mbrojtëse, nuk thahet dhe nuk lejon përhapjen e depozitave të erës. Në këtë mënyrë aroma e pakëndshme e sifonit nuk do të shfaqet edhe nëse nuk i hidhni ujë për 2-3 muaj!

Advertisement
Advertisement