Lajmet e fundit

Zgjateni jetën për 10 vjet: Një pije që është kombinimi më i shëndetshëm i natyrës

Advertisement

Një pije që zgjat jetën për më shumë se 10 vjet, ky është kombinimi më i shëndetshëm i natyrës… Prezantojmë eliksirin magjik të jetëgjatësisë!
Përbërësit: 1) 4 karota; 2) 3 mollë; 3) Lëng i gjysmë limoni; 4) Një copë e vogël xhenxhefili të qëruar (rreth 2 cm). Mënyra e përgatitjes: Hidhini të gjithë përbërësit në një shtrydhëse frutash e perimesh dhe lëngun e përftuar e pini menjëherë.

Karota: Karota përmirëson shikimin, mbron nga kan.ceri, e bën lëkurën të re dhe të shëndetshme, si dhe është e mirë për zemrën, dhëmbët, pastron trupin dhe mbron nga ataku në zemër.
Mollët: Mollët forcojnë imunitetin, ndihmojnë në humbjen e peshës, përmirësojnë funksionin e veshkave dhe mëlçisë, mbron nga sëmundjet në zgavrën me gojë, përmirëson tretjen, mbron zemrën dhe enët e gjakut, lehtëson stresin, lodhjen dhe pagjumësinë, mbron nga viruset bakteriale dhe parandalon disa lloj e. të kancerit.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

Limoni: Limoni pastron mëlçinë dhe përmirëson punën e saj. Është një antiseptik dhe antioksidant natyral, parandalon gripin, ftohjen dhe shumë infeksione të tjera, ndihmon në sëmundjet e stomakut, ndihmon në tretje, përmirëson punën e zorrëve dhe lehtëson zbrazjen e tyre.
Gjithashtu parandalon gingivitin dhe stomatitin, ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe rritjen e niveleve të kolesterolit të mirë, lehtëson ngërçet dhe dhimbjet e muskujve, rregullon metabolizmin, mbron nga stresi dhe depresioni, zvogëlon rrezikun e goditjes në tru, parandalon formimin e gurëve në veshka dhe mbron nga osteoporoza.

Advertisement

Xhenxhefili: Xhenxhefili lehtëson shqetësimet dhe fryrjet e stomakut, lehtëson kollën dhe dhimbjet e fytit, lehtëson të përzierat (veçanërisht të vjellat e detit, të vjellat në mëngjes, të vjellat në lëvizje dhe të përzierat nga kimioterapia).
Xhenxhefili ka veti antibakteriale, antifungale dhe antitoksike dhe për këtë arsye përdoret si parandalim i gripit dhe ftohjes.

Advertisement
Advertisement