Lajmet e fundit

Pse iku nga Shqiperia? 30 vite larg vendit, aktorja shqiptare flet për p uthjen e b ujshme në vitet ’90 (FOTO LAJM)

Advertisement

Me siguri fotot ju bënë n ostalgjik, por nuk po lidhni dot emrin me figurën. Bëhet fjalë për aktoren Ina Gjika. Me të drejtë emrin e saj nuk e keni në “majë të gjuhës” pasi ajo është larguar nga Shqipëria 30 vite më parë.
Ajo është larguar nga vendi dhe nga aktrimi, por jo nga arti. Ina Gjika është larguar drejt Italisë ku i është përkushtuar baletit dhe pasi ka marrë formimin e duhur për disa vite ka krijuar shkollën e saj me kursë kërcimi për mosha të ndryshme.
5htyp hapësiren rek’lamuese më poshtë dhe lexoni lajmin e plotë

“Unë kisha 2 vite që isha emëruar dhe punoja në Teatrin Kombëtar, largimi im qe një zgjedhje personale, mbase kurioziteti për të njohur “jashtë shtetin” e dikurshëm dhe jetuar larg në ato momente”, kështu e kujton largimin nga vendi aktorja.Famën më të madhe aktorja e pati në filmin “Vetmi” ku u realizua edhe puthja e f amshme që ishte tabu për kohën, me aktorn Arben Spiro.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

Kjo puthje është koemntuar si një nga më të ç liruarat e kohës. Sepse Ina e ka pë rjetuar vërtet ashtu, jo si tabu, si pjesë të punës që duhet ta çonte deri në fund.“Në filmin “Vetmi”, ku interpretoja rolin e Suzit, ndjehesha e lirë, jo nuk pata asnjë dyshim të pranoja puthjen me partnerin tim Arben Spiro… ishim dhe jemi miq, mendoj që kjo lehtësonte gjendjen… por emocioni i asaj skene nuk ishte indiferent!”, tregon vetë aktorja./albeu.com/

Advertisement
Advertisement