Lajmet e fundit

Iku në Gjermani, mjekja tregon se sa paguhet atje: Duhet të kisha ikur më parë

Advertisement

Mjekja Shqiptare Marsela Ceno ne vitin 2010 mbaroi studimet ne fakultetin e Mjeksise ne Tirane. Ajo thote se:“Në fillim vendosa ta provoj në Shqipëri, të kandidoja për specializim. Nuk funksionoi, ndaj ndava mendjen të shkoja në Gjermani.Ishim një grup prej 26 vetash që mbaruam studimet më 2010. Gjysma, pra 13, jemi në Gjermani.
5htyp hapësiren rek’lamuese më poshtë dhe lexoni lajmin e plotë

Advertisement

Por pikërisht mbyllja e derës në vendin e vet përkoi me thirrje nga ana e Gjermanisë për mjekë”, thotë Ceno. Ajo thote se:“Unë nuk eca këtu, pasi nuk pata njohjet e duhura apo pagesën për të marrë vendin e specializimit.Në Shqipëri ka pak spitale që të japin mundësinë e specializimit, ndërsa në Gjermani e kanë të gjitha. Edhe ata mjekë nga brezi ynë që bënë specializimin në Shqipëri po vijnë në Gjermani. Rruga e suksesit nuk ishte e shtruar me trëndafila. Në fillim haste paragjykimet e kolegëve gjermanë, por për pak kohë. Një kolege më tha se, ‘ju vini nga xhungla’.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

Një koleg thoshte se kur fluturonte mbi Shqipëri nuk kishte drita, gruaja e tij më pyeste, ‘a keni lavatriçe?”, thotë 33-vjeçarja. Pagesa e një kirurgu është tek 700 mijë lekë të vjetra, ndërsa në Gjermani që në vitin e parë të specializimit personi merr pagesë prej 3,800 eurosh.
5htyp hapësiren rek’lamuese më poshtë dhe lexoni lajmin e plotë

Advertisement

Advertisement