Lajmet e fundit

Shikoni formën e kërthizës suaj për të zbuluar se cilat sëmu.ndje ju kërcë.nojnë – me shumë saktësi

Advertisement

Shumë njerëz tashmë e dinë se forma e gishtërinjve ose thonjve tanë mund të na tregojë më shumë për shëndetin tonë sesa disa mjekë. Por çfarë thotë kërthiza jonë për këtë?
Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se forma e saj mund të paralajmërojë se cilat sëmundje janë më të ndjeshëm ndaj një personi. Duke ditur se nga cilat sëmundje duhet të keni frikë, mund t’i parandaloni ato duke i kushtuar vëmendje të madhe shëndetit tuaj.

Cila është forma e kërthizës tuaj?
Forma konvekse: Njerëzit me një kërthizë shumë të zgjatur janë më të ndjeshëm ndaj ftohjes. Gripi, infeksionet akute të rrugëve të frymëmarrjes dhe viruset e ndryshme janë gjërat nga të cilat duhet të keni kujdes.
Bark konkav: Kjo formë e barkut tregon probleme të mundshme me sistemin tretës. Përveç kësaj, njerëzit me një kërthizë të tillë duhet të kenë kujdes nga depresioni dhe obeziteti.

Advertisement

Forma e bajames: Kjo formë e kërthizës tregon kocka të brishta. Gjithashtu, këta persona mund të vuajnë nga migrena dhe dhimbjet e muskujve.
Forma që duket si shkronja: Njerëzit me këtë formë të kërthizës janë të prirur për dhimbje koke të shpeshta. Shpesh çon në migrenë. Kur heshtim lëkura “flet”.

Advertisement
Advertisement
mgid.com, 793143, DIRECT, d4c29acad76ce94fgoogle.com, pub-2441454515104767, RESELLER, f08c47fec0942fa0

Forma U ngjan me shkronjën U: Një nga format më të bukura të kërthizës tregon një rrezik të lartë të sëmundjeve të lëkurës dhe problemeve me veshkat.
Kërthiza kapriçioze: Besohet se njerëzit me një formë kaq të pazakontë të kërthizës nuk janë të prirur ndaj problemeve kronike shëndetësore.
Dhe çfarë forme ka kërthiza juaj?

Advertisement
Advertisement