SPORT

Dy super ndeshje në çerekfinalet e Champions League

Njihen çiftet për çerekun dhe gjysmëfinalen në garën më prestigjioze të klubeve në botë, Champions League. Në shortin në Nyon, ishin tre skuadra nga Anglia, dy nga Gjermania dhe një nga Spanja, Portugalia dhe Franca. Për herë të parë në pesë vjet, Italia nuk ka një ekip në tetë më të mirët në Evropë.

Shorti në çerekfinale solli së bashku finalistët e vitit të kaluar, Bayern dhe PSG, dhe kjo është një nga dy ndeshjet derbi në këtë fazë, e dyta ishte Real-Liverpool. Kampioni aktual evropian, nëse kalon PSG në gjysmëfinale, do të ketë një detyrë të vështirë sepse ai ndoshta do të luajë kundër Manchester City. “Citizens”, në çerekfinale, janë favoritët ndaj Borussia Dortmund.

Dyshjet çerekfinale:

Manchester City – Borussia Dortmund

Porto-Chelsea

Bayern Mynih-PSG

Real Madrid-Liverpool

Dyfishtë gjysmëfinale:

Bayern Mynih / PSG – Manchester City / Borussia Dortmund

Real Madrid / Liverpool- Porto / Chelsea

Ndeshjet e para do të luhen në 6 dhe 7 Prill, dhe ndeshjet e kthimit janë një javë më vonë.

Ndeshjet gjysmëfinale do të luhen në 27 dhe 28 Prill, ndeshjet e kthimit në 4 dhe 5 maj dhe finalet në Stamboll në program janë më 29 maj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *