HOME

Kura ideale 40 ditore me hudhër dhe limon : Trajton 1 ndër problemet e përhapura të moshës 50 vjece e sipër

Vlerat e Kurës me Hudhër dhe Limon.Kura me limon dhe hudhër është efikase në elim inimin e depozitave të yn dyrës në organizëm. Këto përbërës ulin kolesterolin e keq dhe pakësojnë numrin e triglicerideve në gj ,ak. Limoni dhe hudhra parandalojnë trom bozën dhe ulin tensionin e gj,a k,ut.

Së bashku ato përmirësojnë funksionet e mël,çisë dhe aftësinë e saj për të pastruar gja kun. Për më tepër, limoni me hudhrën përmirësojnë funksionin e vesh.kave dhe qarkullimin e gja kut. Sistemi imunitar është më i fortë ndërkohë që hudhra dhe limoni parandalojnë radikalet e lira.

Qelizat janë më të mbrojtura dhe plot gjallëri falë ant.ioksi.dantëve që gjenden tek limoni dhe hudhra.

Kura me hudhër me limon duhet përdorur në këto raste
Kura pastruese rekomandohet për të parandaluar sëm und.jet ose për të pastruar organizmin. Ajo duhet shfrytëzuar një herë në vit. Kjo kurë është shumë e dobishme nëse vuani nga problemet e mëposhtme:

Mbipesha,is.hemia, sino.ziti,sëm undjet e rrugëve të frymëmarrjes, dhimbjet e kokës, artriti, reum.atizma, gas.triti, problemet me shikimin dhe dëgjimin dhe anemia.

Përbërësit: Për kurën me limon dhe hudhër ju nevojiten:
4 limon
4 thelpinj hudhër
3 litra ujë të zier
Zgjidhni limonë organikë që të përdorni agrumen me gjithë lëkurë të pastër dhe të paprekur nga pesticidet.

Përgatitja:
Qëroni hudhrat dhe ndajini thelbinjtë në gjysma. Lajini limonët me ujë të bollshëm dhe prijini në copa të vogla.
Hidhini në një enë me ujë të ngrohtë të zier paraprakisht, dhe të gjithë masën ndajeni në kavanozë qelqi. Mbyllini kapakët dhe futini në frigorifer për tre ditë. Më pas kullojeni lëngun dhe futeni sërish nëpër kavanozë në frigorifer.

Si ta konsumoni:
Në ditët e para duhet të merrni nga një lugë gjelle, gjysëm ore përpara çdo vakti. Nëse nuk vini re ndonjë efekt anësor atëherë duhet ta rrisni dozën në dy lugë e më shumë deri sa të arrini të konsumoni 50 ml tre herë në ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *