HOME

Ky detaj ju ka ikur nga takimi i Albinit me Vjosën në Kuvend (PAMJE)

Pak orë para se Kuvendi të zgjedhte Glauk Konjufcën kryetar të Kuvendit, në parlamentin e Kosovës është votuar Qeveria e re.

Albin Kurti është përsëri kryeministër i Kosovës, një vit pasi ishte shkarkuar në kohë pandemie. Me 67vota pro dhe 30 vota kundër, Kurti ka marrë besimin e popullit dhe të deputetëve për të qeverisur vendin.

E pas betimit të kabinetit qeveritar e fjalimit të Kurtit si kryeministër i vendit, të gjithë deputetët e partisë së tij e disa nga deputetët e pakicave kanë uruar Kurtin për pozitën e re në krye të ekzekutivit të vendit.

Ajo që mori vëmendjen në këtë mes është edhe përqafimi i kandidates për president të vendit, Vjosa Osmanit me kryeministrin Kurti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *