HOME

Nëse keni pika të bardha përreth syve nuk duhet assesi t’i “shtrydhni”: Me këtë metodë mund t’i eliminoni

Pikat e bardha të cilat mund të shfaqen në gjithë fytyrën formohen duke e mbyllur keratinën nën sipërfaqe të lëkurës dhe duke krijuar fshikëz të vogël Gjithashtu, mund të jenë grumbullues të yndyrës dhe dhjamit,

Milia quhen topthat e vegjël që dalin në fytyrë zakonisht rreth zonës së syve. Ato shfaqen në formën e cisteve dhe mund të qëndrojnë në lëkurë për muaj të tërë apo edhe vite. Menjëherë duhet patjetër ta dini që nuk bën t’i shtrydhni. Ato janë grumbullime tepër thellë nën lëkurë dhe në vende të ndjeshme. Megjithatë, nëse nuk dëshironi të shkoni te mjeku mund të provoni me këtë metodë: Nevojiten: – sheqer – limon – vaj ulliri Përgatitja: Përzieni dy lugë çaji sheqer me lëng prej gjysmë limoni. Tretjes shtoni një lugë vaj ulliri. Aplikimi: Bëni masazh të lehtë lëkurës dhe lëreni të veprojë 15 deri në 20 minuta. Pastaj shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *