HOME

Njihuni me pasurinë “marramendëse” të Messit, nuk do ta besoni sa fiton për një orë

Lionel Messi është futbollisti që po udhëheq Barcelonën drejt sukseseve të njëpasnjëshme.
Argjentinasi u shpall lojtari më i paguar në La Liga duke rënë dakord për një marrëveshje të re qëndrimi te Barcelona deri në vitin 2021.

Vlera neto e Mesit vlerësohet të jetë diku mes 200 milionë deri në 230 milionë paund.

Ndërsa Forbes ka listuar Messin në radhën e 100 atletëve me fitime më të mëdha për vitin 2018, me të ardhura prej 112 milionë dollarë fitimesh, duke e bërë futbollistin me fitime më të mëdha në botë. Ai kishte 4 milionë dollarë më shumë sesa Ronaldo dhe 12 milionë dollarë më shumë se Neymar.

Ndërsa kontratat e tij e re do fusë në listën e sportistëve më të pasur në planet gjatë viteve të ardhshme.

Me kontratën e re, argjentinasi pritet të fitojë një shifër prej 500.000 paund në javë.

E përllogaritur Messi përfiton plot 71.429 mijë paund në ditë, ose e thënë ndryshe 2.760 mijë paund në orë.

Është e vështirë të krahasohet pikërisht për shkak të rregullave të ndryshme tatimore dhe shpërblimeve, por ai është ndoshta lojtari i dytë më i paguar në Evropë pas Neymar.

Para nënshkrimit të kontratës, Messi kishte një vlerë prej 336.000 paund.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *