LAJME

Presidenti Biden “ngrin” tërheqjen e trupave amerikane nga Gjermania

Presidenti amerikan Joe Biden do të “ngrijë” tërheqjen e trupave amerikane nga bazat amerikane në Berlin në përmbysjen e tij të fundit të një vendimi të marrë nga Donald Trump gjatë qëndrimit të tij katër-vjeçar në Shtëpinë e Bardhë.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Biden “do të njoftojë se Sekretari Austin do të drejtojë një rishikim të qëndrimit global të forcës dhe gjatë prirjes së këtij rishikimi do të ngrijë çdo rishpërndarje të trupave nga Gjermania”, tha të enjten Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan.

Trump njoftoi tërheqjen e 9,500 trupave nga Gjermania – nga një total prej 34,000 të stacionuar në vend – në qershor të vitit 2020, si pjesë e një “grindjeje” në vazhdim me Berlinin dhe kancelaren gjermane Angela Merkel.

Ai pretendoi se Gjermania nuk ishte duke përmbushur angazhimin e saj për të shpenzuar në NATO.

“… Ne po e zvogëlojmë forcën sepse ata nuk po paguajnë faturat e tyre; është shumë e thjeshtë”.

Biden i sheh Shtetet e Bashkuara “duke luajtur një rol më aktiv dhe të angazhuar” për t’i dhënë fund luftës përmes diplomacisë, citohet të ketë thënë më tej Sullivan. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *