LAJME

Pse kafeja pihet sa zgjohemi në mëngjes?

Nëse jeni nga ata njerëz që nuk mund të flisni në mëngjes pa gëlltitur një tas me kafe, ose nëse njihni një anëtar të familjes, lexoni më tej.

Ja tri pergjigje, dhe shpjegimet me tej!

Përgjigja 1: Kafeja përmban kafeinë, një stimulues, i cili rrit rrahjet e zemrës, e cila dërgon më shumë gjak në tru. Është ky nxitimi masiv i gjakut që ju zgjon, si dhe nëse po bënit një vrapim të vogël nga jorgani.

Përgjigja 2: Kafeja shkakton prodhimin e dopanolit, një molekulë e lidhur ngushtë me etanolin, emrin shkencor për alkoolin. Pirja e kafesë në mëngjes është si të pish një gote me pije alkolike . Nëse pine kafen tuaj bashke me nje gote, efekti i dyfishtë eshte i garantuar. Kjo është arsyeja pse nuk duhet të pini shumë kafe gjatë kihes qe jeni ne timon.

Përgjigja 3: Molekulat e kafeinës janë përcjellës të shkëlqyeshëm të rrymës elektrike; prandaj përmirësojnë aktivitetin e trurit i cili, siç e dinë të gjithë, është një central i vogël elektrik. Falë kafeinës, informacioni rrjedh më mirë dhe më shpejt.

Kafja është si 5G e neuroneve

Kafeja gjithashtu stimulon prodhimin e dopaminës. Ne vazhdimisht jemi duke derguar dopaminë në trurin tonë; pa të, nuk do të funksiononte, pasi dopamina përdoret për të kaluar informacionin nga një neuron në tjetrin. Ky quhet neurotransmetues. Falë këtij bonusi dopamine, komunikimet janë më të lehta për tu vendosur dhe më të shumta.

Por ende nuk mbaron këtu. Kafeja gjithashtu thuhet se është emocionuese dhe është e vërtetë: kafeina, ndërsa stimulon prodhimin e dopaminës, ngadalëson prodhimin e një molekule tjetër që gjendet në trup: adenozinës. Është kjo që rregullon aktivitetin qelizor. Meqenëse qelizat tuaja nuk janë më të kanalizuara ose të kufizuara, ato do të fillojnë të funksionojnë më shpejt. Është njësoj si të vendosni eter në karburatorin e një makine.

Kujdes përtej 10 filxhanëve kafe, presioni i gjakut rritet shumë, shfaqen dhimbje koke. Sa i përket veprimit në prodhimin e dopaminës, ajo është gjithnjë e më pak efektive. Pra, ne marrim më shumë kafe për të kompensuar, dhe kjo është një spirale në rënie: ne bëhemi të varur nga kafeja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *